Ciekawe

Najpopularniejsze próby złota

Zanim wybierzesz z witryny sklepowej interesujące Cię kolczyki, pierścionek albo bransoletkę, dokładnie sprawdź, z jakiego materiału jest wykonany dany produkt. Ogromny wpływ na trwałość biżuterii ma jej budulec. Dzisiaj weźmiemy pod lupę złoto, a dokładniej – jego próby. Co o biżuterii mówi ten parametr? Sprawdź!

Czym jest próba złota?

Próba złota jest parametrem określającym ilość czystego złota znajdującego się w stopie. Przykładowo, jeśli w stopie użytym do produkcji biżuterii znajduje się 33,3% czystego złota, mamy do czynienia z próbą 333. Wydawać by się mogło, że im wyższa jest próba, tym bardziej szlachetny, a co za tym idzie – bardziej pożądany, jest dany wyrób. Nic bardziej mylnego! Złoto jest stosunkowo miękkim materiałem podatnym na niszczenie. Dzięki dodatkom zyskuje odpowiednie właściwości i zachowuje swoją nienaganną formę pomimo codziennego użytkowania. Z jakiego złota najczęściej produkuje się biżuterię?

Próba 585 – klasyka gatunku

Biżuteria ze złota klasy 585 jest zdecydowanie najbardziej popularna na rynku wyrobów jubilerskich. Można uznać ją za złoty środek między szlachetnością a doskonałymi właściwościami. Pierścionek czy kolczyki ze złota zawierającego 58,5% czystego kruszcu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie odkształcają się i nie pokrywają śniedzią. Największą trwałością charakteryzują się modele z białego złota (z niklem i palladem) pokrytego srebrzystą warstwą rodu.

Próba 750 dla fanów luksusu

Najwyższa próba wykorzystana w jubilerstwie (biżuteria ze złota klas 900 czy nawet 999 służy wyłącznie do celów kolekcjonerskich). Złoto klasy 750 jest mocno żółte i stosunkowo miękkie, dlatego należy obchodzić się z nim ze szczególną ostrożnością. Na stronie savicki.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

zobacz https://amtm.pl/przelam-bariery-zimy-z-ogrzewaczem-gazowym/ https://codilab.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/