close
Zanim wyjedziesz za granicę

Zanim wyjedziesz za granicę

Wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy jest trudną decyzją, która może mieć poważne konsekwencje. Nieważne, czy planujesz kilkutygodniową podróż, która skończy się wraz z wakacjami, czy planujesz osiąść poza granicami Polski na stałe. Każdy wyjazd powinien być poprzedzony rzetelnym i dokładnym researchem, który pozwoli dobrze przygotować się do pracy za granicą. O czym należy pamiętać, zanim zaczniesz pracę w Niemczech, Holandii czy Danii? Sprawdź!

Sprawdzony pracodawca

W Internecie można znaleźć multum ogłoszeń anonimowych firm, które oferują pracę sezonową lub stałą. Nie ufaj firmom, które nie podają wszystkich swoich danych lub prowadzą ukrytą rekrutację. Czerwona lampka powinna zapalić się, jeśli potencjalny pracodawca od początku wymaga wysokich opłat, które rzekomo mają pokryć koszty dojazdu lub zakwaterowania. Pracy warto szukać bezpośrednio na stronach urzędów pracy znajdujących się w miejscu, do którego chcesz pojechać, lub korzystając z opinii znajomych.

Co kraj, to obyczaj

Zanim wyjedziesz do obcego kraju, poznaj dokładnie obowiązujące tam zwyczaje i reguły, dzięki czemu unikniesz kłopotliwych sytuacji i nieporozumień. Ważne jest, żeby dokładnie poznać prawo pracy, któremu będziesz podlegać.

Tylko legalna praca

Pamiętaj, że tylko legalna praca jest bezpieczna! Pod żadnym pozorem nie daj się wmanewrować w prace „na czarno”. Nie ufaj zapewnieniom, że dokumenty zostaną dostarczone do podpisu zaraz po przekroczeniu granicy albo po powrocie do Polski. Ponadto, płacąc państwu należne składki, możesz liczyć w przyszłości na zwrot podatku z zagranicy. W Polsce funkcjonują firmy, które profesjonalnie zajmują się pozyskiwaniem należnych świadczeń i ulg. Aby otrzymać zwrot podatku za pracę w Szwecji, Danii, Niemiec czy Holandii nie musisz samodzielnie borykać się z zagranicznymi urzędami.
 
 

Czy okna mogą zapewnić nam większe bezpieczeństwo?

Ogród jeszcze bliżej natury