close
Zabezpieczanie dłoni w praktyce lekarskiej

Zabezpieczanie dłoni w praktyce lekarskiej

Standardem dziś jest stosowanie rękawiczek przez pielęgniarki, lekarzy, nie wspominając o osobach dokonujących zabiegów. Co ciekawe, rękawiczki pojawiły się też w salonach kosmetycznych i od dawna były obecne w salonach tatuażu. Jak widać docierają do nas nowe standardy, które nakazują zabezpieczenie nie tylko pracownika ale też pacjenta.
W badaniach udowodniono, że kontakt człowieka z człowiekiem niesie z sobą zagrożenie zakażenia w szpitalach, klinikach i gabinetach. Niebezpieczeństwo może też powodować kontakt pośredni, czyli gdy jedna osoba zostawi zarazki na blacie, albo poręczy, a druga następnie też dotnie tego miejsca. Najbardziej oczywistym niebezpieczeństwem jest kontakt ze śliną, krwią, czy innymi wydzielinami.
Wiemy, że przez dotyk przenosi się około 80% zakażeń, dlatego normą jest stosowanie rękawic ochronnych. W szpitalach, klinikach oraz pojedynczych gabinetach znajdziemy głównie rękawiczki jednorazowe, utylizowane od razu wyrzuca po użyciu.
Naszą uwagę, jako pacjentów może przykuć sytuacja gdy pracownik nosi te same rękawiczki przez dłużej niż godzinę zazwyczaj rękawice przeznaczone są do noszenia przez 20 do 40 minut.  Później należy zmienić parę na nową.

Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje rękawiczek lateksowe i nitrylowe

Te pierwsze – lateksowe – są bardziej elastyczne i wygodne.
Rękawice nitrylowe natomiast ciaśniej przylegają do dłoni, lekko ograniczają ruchy ale, za to są bardziej odporne na substancje chemiczne.
Ogólna ochrona przed zarazkami jest podobna w obu typach. Zależy to od surowców jakich producent użył do produkcji rękawic.
Osobom, które na co dzień pracują w rękawiczkach polecamy wykorzystywanie certyfikowanych produktów, które mają potwierdzone parametry. Wyklucza to różnice w poszczególnych parach, które mogą sprawiać, że czasami rękawice nie zapewnią ochrony.
Kompletną ofertę dobrych rękawic nitrylowych znajdziemy na stronach internetowych hurtowni medycznych, albo u producenta firmy Mercator Medical. Jedną z ciekawszych firm dostępna jest pod tym adresem.
Rękawice nitrylowe zyskały sobie miano najskuteczniejszych. Nie przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych. To znaczy, że osoby, które noszą rękawiczki lateksowe mogą doznać nieprzyjemnego swędzenia dłoni i podrażnienia skóry. W przypadku noszenia rękawic nitrylowych tego typu reakcje występuje znacznie rzadziej.
Polecamy je szczególnie dla gabinetów kosmetycznych, laboratoriów, gabinetów zabiegowych. Przydatne będą również do pracy ze starszymi pacjentami, których trzeba przewijać i myć.

Router na miarę Twoich potrzeb

Dźwigary betonowe sprężone do zadań specjalnych