close
Wymiana opon zimowych

Wymiana opon zimowych

12 czerwca 2014oponyopony zimowe715Views

zimaZima to najcięższy czas dla kierowców. Nawierzchnia niejednokrotnie jest pokryta śniegiem lub lodem, co może spowodować wpadnięcie w poślizg. Zachowanie pojazdu na drodze w takich warunkach nie zależy jedynie od kierowcy, mowa o kontakcie między kołami a nawierzchnią.
Wiele zależy od stanu opon, dlatego należy regularnie kontrolować ich stan. Podstawową zasadą dobrego stanu opony jest odpowiednia głębokość bieżnika. W Polsce istnieje zezwolenie do korzystania z opon z bieżnikiem 1,6 mm, jednak specjaliści radzą zmianę opon przy starciu 3 mm. Podczas sezonu zimowego konieczna jest dbałość o opony ze względu na odprowadzanie przez bieżnik wody, mokrego śniegu i błota. Opony wyposażone są w tzw. wskaźnik zużycia lub TWI. Pierwszy jest to gumowy pasek wtopiony w bieżnik, TWI umiejscowiony jest z boku opony. Niewątpliwie takie rozwiązania pomagają kierowcom w obiektywnej ocenie zużycia opon. Najlepszym i najszybszym sposobem na zmierzenie głębokości bieżnika jest zwykła zapałka, należy zaznaczyć na niej poziom, a następnie odczytać pomiar linijką.
Kontrolując stan opony trzeba zwrócić uwagę na:

  • Wybrzuszenia
  • Pęcherze
  • Pęknięcia
  • Rozwarstwienia
  • Wgłębienia na bieżniku które mogą sygnalizować źle wywarzoną oponę
  • nacięcia na bokach opon może to oznaczać źle ustawioną geometrię zawieszenia

Kiedy użytkownik zauważy na oponach wyżej wymienione defekty, należy w jak najszybszym czasie udać się do wulkanizatora, ponieważ może okazać się, że opona nie nadaje się do dalszego użytkowania. Jeżeli opona przez długi czas nie budzi żadnych podejrzeń, warto sprawdzić ją profilaktycznie, ponieważ mogą występować na niej wady nie widoczne gołym okiem.

Ajurweda

Projekty domów nowoczesnych