close
Wiercenie w betonie – co warto nim wiedzieć?

Wiercenie w betonie – co warto nim wiedzieć?

Wiercenie w betonie nie należy do prostych zadań, o czym z pewnością wiele osób mogło się przekonać na własnej skórze. Jednak kiedy należy je wykonać? I czemu właściwie służy?

Kiedy wykonuje się odwierty w betonie

Wycinanie otworów w betonie jest konieczne w trakcie budowy lub remontu domu – między innymi w celu zamontowania instalacji elektrycznych, sanitarnych, wentylacyjnych, grzewczych czy gazowych. Z usług firm oferujących profesjonalne wiercenie w betonie często korzystają przedsiębiorstwa trudniące się budową mostów czy wiaduktów. Innym przypadkiem wykonywania nacięć jest pobieranie próbek do badań.

Sprzęt odpowiedni do wiercenia w betonie

W przypadku wykonywania odwiertów w betonie raczej nie sprawdzi się zwykła wiertarka. W przypadku dość lekkich rodzaju betonu – może wystarczyć wiertarka udarowa, jednak i ona często zawodzi. Najbardziej zalecane jest użycie tak zwanej młotowiertarki wyposażonej w udar pneumatyczny lub mechaniczny (pierwsza wersja urządzenia samoczynnie generuje odpowiednią siłę nacisku, co sprawia, że wykonywana praca jest lżejsza i często także bardziej precyzyjna). Oczywiście sam sprzęt to nie wszystko – wiercenie w betonie zwykłymi wiertłami raczej nie przyniesie pożądanego rezultatu. W sprzedaży można znaleźć specjalne wiertła do betonu.

Wycinanie otworów w betonie techniką diamentową

Technika diamentowa to nic innego jak wzmocnienie wierteł i tracz służących do wiercenia w betonie syntetycznym diamentem. Dzięki niej możliwe jest wykonanie odwiertu nawet w bardzo twardym i opornym materiale. Wykorzystuje się ją także w przypadku żelbetu czy żelaza. Technika diamentowa po raz pierwszy została zastosowana już w XIX wieku; na przestrzeni kolejnych dekad ulepszano ją i modernizowano, dzięki czemu dziś można korzystać z profesjonalnych narzędzi przeznaczonych do wykonywania odwiertów w betonie. Diament, dzięki swojej twardości daje gwarancje precyzyjnego cięcia, jak również pozwala na zaoszczędzenie czasu (a po części także zasobów finansowych).

Samodzielne odwierty w betonie w domowych warunkach

Wiele osób pragnie samodzielnie wykonać otwory w betonie – na przykład podczas drobnego remontu, który wymaga zamontowania puszki z okablowaniem elektrycznym. W przypadku odwiertu w ścianach działowych domu w zupełności wystarczy wiertarka udarowa, a korzystanie z zaawansowanej technologii jaką jest technika diamentowa wydaje się zupełnie zbędne. Jednak zabierając się do samodzielnego wiercenia w betonie, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa. Jedną z nich jest używanie specjalnych okularów osłaniających oczy; przedostanie się odprysków z betonu do oka może powodować jego uszkodzenie.
Źródło tekstu http://wierceniebetonu.com/

Bogata baza hotelowa

Czy dzięki zasiłkowi rodzinnego w Niemczech będzie żyło nam się lepiej?