close
Szkoły jazdy dla kobiet – co je wyróżnia czy warto skorzystać z oferty

Szkoły jazdy dla kobiet – co je wyróżnia czy warto skorzystać z oferty

Usługodawcy z każdej branży mają współcześnie trudniejsze niż kiedyś zadanie. Aby przyciągnąć rożnych konsumentów konieczne jest bowiem wprowadzanie licznych udogodnień, a przede wszystkim – specjalizacja oferty. Stąd także szkoły nauki jazdy starają się kierować swoje usługi do rożnych grup. Od kilku lat na rynku z powodzeniem funkcjonują kursy tworzone z myślą o kobietach – kierowcach.

Krzywdzące opinie a rzeczywistość

Stereotyp „baby za kierownicą” dawno już przestał być aktualny. Choć nadal funkcjonuje w świadomości społecznej (a także w licznych, mało zabawnych dowcipach czy anegdotach) to liczne statystyki i badania pokazują, że kobiety są kierowcami odpowiedzialnymi, postępują też bardziej racjonalnie niż panowie. Bezpieczeństwo na drodze również stanowi ich domenę – prawie 80 % kobiet zapina pasy podczas jazdy, a wypadki, które są powodowane przez panie zdarzają się rzadziej. Dodatkowo – na 100 incydentów na drodze, których winne są kobiety, odnotowuje się średnio około 6 ofiar śmiertelnych (podczas gdy ten wskaźnik w przypadku mężczyzn wynosi 14 na 100). Ryzykowne zachowania na drodze – jak przekraczanie prędkości, wyprzedzanie w niesprzyjających okolicznościach czy brawura – dotyczą ich w mniejszym stopniu. Warto też wspomnieć, że kobiety chętniej podwożą innych, co czyni jazdę bardziej ekonomiczną i ekologiczną. Nie jest jednak tak, że panie nie mają nad czym pracować…Przede wszystkim ich problemem pozostaje prawidłowe parkowanie oraz przestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (paniom częściej zdarza się to pierwszeństwo wymuszać).

Oferta skrojona „na miarę”

Znając ograniczenia i możliwości kobiet warto dostosować do nich ofertę szkoleniową. Oczywiście, profesjonalni instruktorzy zdali sobie z tego sprawę już dawno, toteż w wielu miastach można wziąć udział w kursie prowadzonym przez „babską szkołę jazdy”. W zależności od placówki szkoleniowcami mogą być mężczyźni, ale zdarza się też, że są nimi wyłącznie kobiety. Szkoły jazdy znajdują się w wielu miastach w Polsce, zarówno tych większych, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, ale i mniejszych – w Przemyślu czy Bielsku – Białej.
Koszty kursów w zależności od miasta oraz typu oferty mogą wahać się od 1000 – 1800 złotych. W pakiecie znajdują się oczywiście zajęcia praktyczne (co najmniej 30 godzin zegarowych), jazdy (odbywane w tygodniu lub w weekendy), materiały dydaktyczne. Częstym dodatkiem są też kursy pierwszej pomocy. Wiele szkół – odpowiadając na zapotrzebowanie – oferuje również tzw. kursy ekspresowe (dostępne za dodatkową opłatą, bardziej zindywidualizowane). Wspaniałym pomysłem dla kobiet, które posiadają już uprawnienia do jazdy (ale z jakichś względów od lat nie kierowały autem) są kursy doszkalające, pozwalające na nowo włączyć się do infrastruktury transportowej.
Dostępne są rzecz jasna także jazdy dodatkowe (po uiszczeniu osobnej opłaty). Co jednak najważniejsze – w szkołach bierze się pod uwagę potrzeby kobiet, a zatem wprowadzanie w tajniki jazdy odbywa się bardziej bezstresowo. Wielkim atutem kursantek jest z pewnością to, że na ogol szybko się uczą, posiadają podzielność uwagi, i łatwo przyswajają nowe informacje. Oczywiście, jeśli mężczyzna ma ochotę uczyć się jeździć właśnie w szkole dla kobiet – nie ma ku temu przeciwwskazań. Każdy kursant powinien być bowiem traktowany w sposób indywidualny, jego wymagania respektowane.

Szkolenia Oracle

Fototapety wracają do łask!