close
Świadczenia rodzinne w Niemczech

Świadczenia rodzinne w Niemczech

Atrakcyjne zarobki, wysoki poziom życia i niewielka odległość od ojczyzny sprawiają, że Niemcy są najchętniej obieranym kierunkiem przez polskich emigrantów szukających szczęścia poza granicami kraju. Pracując legalnie za granicą, możesz liczyć na szereg świadczeń socjalnych. Jednym z nich jest Kindergeld, czyli dodatek wypłacany rodzicom. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dla swoich dzieci pieniądze? Sprawdź!

Zasiłek Kindergeld w Niemczech – pomoc dla rodzin

Zasiłek Kindergeld w Niemczech jest dodatkiem przyznawanym przez Familienkasse, czyli tłumaczeniu Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Wypłacana co miesiąc kwota ma być pomocą dla rodziców pracujących na legalnych zasadach na terenie Niemiec. Dodatek do pensji ma zapewnić godne warunki materialne dzieciom do osiągnięcia przez nie pełnoletniości. W przypadku dzieci, które nadal się kształcą, pomoc materialną można pobierać do momentu ukończenia przez nie 25. roku życia. Dla dzieci niepełnosprawnych zasiłek może być wypłacany bezterminowo. Wysokość świadczenia uzależniona jest od ilości dzieci w rodzinie. W tym roku wysokość świadczenia na pierwsze i drugie dziecko wynosi 204€, trzecie dziecko 210€, a czwarte i kolejne 235€.

Kindergeld przysługuje osobom legalnie pracującym na terenie Niemiec, prowadzącym własną działalność gospodarczą oraz pracownikom sezonowym.

Nie przegap swojej szansy!

Jeszcze do niedawna (do końca 2017 roku) o wypłacenie świadczenia można było starać się za okres do 4 lat wstecz. 1 stycznia 2018 przepisy uległy zmianie. Na mocy nowego przepisu o Kindergeld można ubiegać się za okres do 6 miesięcy wstecz. Aby nie przegapić szansę na zdobycie należnych pieniędzy, zaraz po rozpoczęciu pracy na terenie Niemiec warto złożyć wniosek o przyznanie świadczenia.

 

Pomysł na kuchnię o niewielkim metrażu

Nie tylko kostium kąpielowy! Niecodzienne stroje na plażę