close
Słowackie Tatry – na narty i na wędrówkę

Słowackie Tatry – na narty i na wędrówkę

28 kwietnia 2015słowacjatatryturystyka750Views

Słowackie Niżne Tatry oferują o wiele więcej, niż wspaniałe warunki do jazdy na nartach. Ten wyjątkowy teren cechuje unikalna budowa geologiczna, wspaniałe bogactwo flory i fauny, ale także doskonałe zagospodarowanie w wymiarze turystycznym. Nie brak tutaj atrakcji – zarówno tych bardziej naturalnych, jak udostępnione do zwiedzania jaskinie, tereny krasowe oraz szlaki turystyczne, jak i stworzonych z myślą o rekreacji – aquaparkach wykorzystujących wodę termalną, centrach rozrywki zlokalizowanych w ośrodkach narciarskich czy miejscach do zwiedzania.
Jazda na nartach ma niezwykle korzystny wpływ na nasz organizm. Słowackie Tatry Niskie są miejscem, gdzie skupiają się najlepsze ośrodki narciarskie – na czele z najbardziej znanym Chopokiem. Duża ilość tras oraz wyciągów umożliwia długotrwały trening na stoku w Niskich Tatrach. Niezależnie od tego, jak zaawansowanymi umiejętnościami możemy się pochwalić, taka aktywność pomaga nie tylko w utrzymaniu szczupłej sylwetki, ale też poprawia wydolność oddechową, korzystnie oddziałuje na krążenie krwi, a nawet pomaga oczyścić płuca. Przebywanie na stoku jest korzystne także dla naszego układu ruchowego – podczas jazdy na nartach można przy tym niezwykle efektywnie spalać tkankę tłuszczową. W godzinę tracimy nawet do 600 kalorii, a przy tym przyczyniamy się do obniżenia złego cholesterolu we krwi. Warto jednak pamiętać, iż najważniejsze jest bezpieczeństwo – zbyt intensywny trening po długim okresie bez aktywności fizycznej może zaowocować kontuzją. Szusując po słowackich stokach dobrze jest też zapewnić sobie odpowiednią ilość protein. Z tym nie powinno być problemu, bowiem baza lokali gastronomicznych w okolicach ośrodków narciarskich jest spora i zróżnicowana.
Słowackie Tatry Niske to również doskonałe miejsce dla turystów, którzy nie mają ochoty na jazdę na nartach, lecz piesze wędrówki. One również wywierają korzystny wpływ na organizm, zarówno w wymiarze kondycji fizycznej, jak i psychicznej. A w Niżnych Tatrach nie brakuje wspaniałych szlaków oraz prawdziwych przyrodniczych okazów. Słowackie góry są pokryte roślinnością w układzie piętrowym, a prócz lasów dolno- i górnoreglowych do typowej roślinności zalicza się: szarotkę, sasankę alpejską, urdzik karpacki.
Większość z gatunków pozostaje chroniona, jednak w niższych partiach gór można napotkać osoby zbierające liczne zioła, jagody różnego rodzaju, a także grzyby. Niżne Tatry są w całości położone w rezerwacie przyrody. Można w nich spotkać takie zwierzęta jak m.in: niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, świstaki, orły, głuszce czy drozdy obrożne, a więc takie, które w niewielu miejscach żyją na wolności – to więc kolejne bogactwo Tatr po słowackiej stronie.
Więcej.

Powiększanie ust

Rodzaje nadwozi termicznych (chłodniczych) wg ATP