close
Renowacja zabytków – co jest w niej najważniejsze?

Renowacja zabytków – co jest w niej najważniejsze?

Aby tak drogocenne dla ludności zabytki nie popadły w ruinę, należy temu czynnie zapobiegać. Na pewno trzeba poddawać je systematyczniej kontroli, a jeśli zajdzie taka potrzeba – renowacji.

Renowacja zabytków

Jest ona bardzo ważna, gdyż tylko dzięki niej zabytki będą cieszyć oczy pięknym i estetycznym wyglądem, nawet przez kolejne stulecia. Będą wtedy stanowić pamiątkę przeszłości dla wielu pokoleń. Oczywiście takich prac nie zleca się budowlańcom, zajmującym się na co dzień budynkami współczesnymi.
Renowacji muszą podjąć się specjaliści, którzy posiadają:
– doświadczenie,
– fachową wiedzę na temat dostępnych na rynku renowacyjnych materiałów i technologii budowlanych,
– wiedzę historyczną.
Co więcej, wszystkie prace muszą być wcześniej zatwierdzone przez właściwego dla danego terenu konserwatora zabytków.

Ważne informacje

W czasie renowacji zabytków jedną z najważniejszych spraw jest to, że stosowane materiały muszą być w jak największym stopniu zbliżone swoim składem chemicznym do materiałów, które zostały użyte przy budowie danego obiektu. Prace więc zawsze zaczyna się od analizy najstarszych dokumentów – by poznać jak najwięcej informacji o budowli. Kiedy taka dokumentacja nie istnieje, należy zebrać dane o wcześniejszych pracach renowacyjnych (oraz konserwacyjnych).
Co ważne, niezbędna staje się tutaj znajomość historii, to znaczy tego, jakie technologie budowlane stosowane były w konkretnych okresach dziejowych. Tego rodzaju informacje sprawią, że wykonawca renowacji o wiele szybciej i lepiej zaplanuje wszystkie prace, a także dobierze najlepsze materiały.

Hydroizolacja

Zabytki bardzo często narażone są na bardzo dla nich szkodliwą wilgoć. Dlatego też niezbędne jest zadbanie o odpowiednią hydroizolację. Najczęściej stosuje się w nich tą typu średniego lub ciężkiego. Jest to niezbędne, gdyż bardzo często fundamenty zabytków ulegają poważnym uszkodzeniom.
Renowacja zabytków opierająca się na hydroizolacji, w przypadku budynków mających już kilkaset lat, nie polega na stosowaniu standardowej papy czy bitumy. Wykorzystuje się w niej za to dwa rodzaje preparatów:
1. Szlamy wodoszczelne – mieszanki cementu, żywic proszkowych, mikrokrzemianki i wypełniaczy. Szlamy poprawiają elastyczność i szczelność ścian.
2. Silikoniany – czyli tzw. farby elewacyjne. Ich działanie polega na tym, że uniemożliwiają wilgoci migrowanie w głąb struktury muru.
Jak widać, proces renowacji przygotowywany jest bardzo dokładnie i zachowaniem wszystkich standardów. Dzięki temu zabytkami będzie mogło cieszyć się jeszcze wiele przyszłych pokoleń.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Projekty instalacji sanitarnych wykonywane przez biuro projektowe

Wersja demo symfonia to dobre rozwiązanie