close
Ransomware – coraz poważniejsze zagrożenie?

Ransomware – coraz poważniejsze zagrożenie?

O ransomware coraz więcej się mówi, mimo że jeszcze nie wszyscy wiedzą, czym ono dokładnie jest. Jeśli należysz do osób, które o tym cyber zagrożeniu wiedzą niewiele albo nic, lepiej przeczytaj ten artykuł. Zanim padniesz ofiarą przestępców.

Czym jest ransomware?

Aby wytłumaczyć czym jest ransomware najlepiej posłużyć się ogólnie przyjętą definicją:

Ransomware (ang. ransom – okup) – rodzaj oprogramowania używanego w przestępczości internetowej. Działanie ransomware polega na wniknięciu do wnętrza atakowanego komputera i zaszyfrowaniu danych należących do użytkownika. Potem program umieszcza w komputerze notatkę. Przestępca pisze w niej, co musi zrobić właściciel cennych plików, aby je odzyskać. Zwykle internetowy bandyta domaga się przelania pieniędzy na konto w banku elektronicznym i obiecuje, że w zamian wyśle klucz oraz instrukcje jak odszyfrować dane.

Źródło: pl.wikipedia.org

Raport Play i F-Secure – także o ransomware

Przyznaję, o raporcie Play i F-Secure dowiedziałem się w sposób pośredni i dość okrężną drogą za pomocą artykułu na blogu TopUP.center. Dziwnym trafem informacja o tej bardzo istotnej publikacji umknęła mojemu, najwyraźniej nie tak czujnemu jak kiedyś oku. W końcu jednak dotarłem do tych materiałów. I wam też polecam ich przejrzenie: Raport na temat zagrożeń (PDF). W raporcie znajdziecie informacje nie tylko o ransomware, ale także o innych zagrożeniach, które czekają na jeden fałszywy krok użytkowników Internetu.

Ransomware – zagrożenie także dla urządzeń mobilnych

Z wspomnianego powyżej raportu możemy dowiedzieć się, że ransomware, niestety, powoli trafia także na urządzenia mobilne. W czerwcu tego roku namierzono pierwszy przypadek ransomware, które stworzone zostało właśnie z myślą o mobilnych użytkownikach Internetu, czyli SLockera. Na dzień dzisiejszy wiemy o dwóch wersjach tego złośliwego oprogramowania, z których każde posługuje się tym samym kodem i tym samym hasłem AES. Różnią się metodą – pierwsza komunikuje się przy wykorzystaniu TOR-a, druga za pomocą wiadomości SMS, za których źródło uważa się wiadomości pochodzące z Rosji i Ukrainy.

Jak się bronić?

Zasady są proste: aktualny antywirus, regularne aktualizacje oprogramowania i ostrożność. Nie zaszkodzi też wykonywanie kopii bezpieczeństwa przechowywanej poza urządzeniem.

Fototapety wracają do łask!

Postaw na słońce i zainwestuj w fotowoltaikę!