close
Psycholog pomocny w życiu rodzinnym i zawodowym

Psycholog pomocny w życiu rodzinnym i zawodowym

2 grudnia 2014psychoterapia869Views1Comment

Psychoterapia jest zbiorem różnych technik, które za pomocą kontaktu międzyludzkiego leczą lub wspomagają terapię wielu problemów i schorzeń znajdujących swoje przyczyny w psychice. Od innych, podobnych metod, wykorzystywanych przez profesjonalnych psychologów i psychoterapeutów, wyróżnia psychoterapię indywidualne podejście do człowieka.

Na czym polega psychoterapia?

Jest to metoda, która ma na celu zmianę postaw i zachowań osoby dotkniętej schorzeniem psychicznym. Bardzo ważne dla osiągnięcia szybkich i efektywnych skutków jest pozytywne nastawienie do terapii i wyraźna chęć wprowadzenia znacznych zmian do swojego życia. Psychoterapia polega na pracy na emocjach. Lekarze stosujący tę metodę, pomagają pacjentom rozwinąć ich kompetencje emocjonalne, poprawić samokontrolę oraz wyćwiczyć w sobie nową umiejętność radzenia sobie z lękami, fobiami oraz stresem. Dzięki dobrze prowadzonej terapii, chorzy uczą się nowych sposobów komunikowania się z otoczeniem, co ułatwia im funkcjonowanie w społeczeństwie i tworzenie więzi, a także codzienną współpracę z ludźmi.

4 kroki do rozpoczęcia terapii

Najważniejsze w rozpoczęciu leczenia jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny choroby. Z tego względu, po rozpoznaniu u siebie objawów nerwicy lub depresji, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty, który w prosty sposób doszuka się powodów niepokoju w przeszłości lub teraźniejszości. Po wstępnej diagnozie nastąpi dobranie odpowiedniej formy leczenia. Ze względu na różne schorzenia i przyczyny, każdy pacjent wymaga indywidualnej opieki. Jeśli formą leczenia, wdrożoną przez lekarza, będzie psychoterapia, kolejnym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego nurtu terapii. Wyróżnić można 4 główne szkoły – psychoterapia behawioralna (zakładająca zmianę nawyków i zachowania), psychodynamiczna (w której najważniejszą rolę odgrywa przeszłość pacjenta), poznawcza (dążąca do zmiany myślenia, podejścia i przekonań) oraz egzystencjalno-humanistyczna (oparta na samorealizacji i rozwoju psychicznym). Ostatnim krokiem, przed przystąpieniem do leczenia, jest wybranie odpowiedniego psychoterapeuty.

Samotnie czy w grupie?

W zależności od zdiagnozowanego problemu terapia może odbywać się indywidualnie – w jej przypadku pacjent sam spotyka się z lekarzem, w parze lub grupie.
* terapia indywidualna – polega na wejściu w schematy relacji, w jakie pacjent wchodził ze znaczącymi osobami w swoim życiu.
* terapia grupowa – stosuje się ją, jeśli przyczyną problemów są relacje z innymi ludźmi, rodziną lub bliskimi, a także współpracownikami.
* terapia par – zalecana jest w sytuacji, kiedy to problem pomiędzy dwiema bliskimi osobami doprowadza do niestabilności emocjonalnej jednej z nich. Na terapii partnerzy uczą się wzmacniania w sobie nawzajem pożądanych zachowań, a także wyrażania swoich potrzeb i myśli.
* coaching osobisty – w sytuacji, kiedy powodem udania się do psychologa jest chęć rozwoju osobistego i motywacji, stosuje się trening osobisty. Jego celem jest zmotywowanie do działania, a także rozwój umiejętności odnajdowania w sobie spokoju wewnętrznego.
* coaching zawodowy – świetnie sprawdza się, kiedy pracodawcy zależy na ułatwieniu pracownikom rozwoju zawodowego, poprawie wydajności pracy, umiejętności komunikowania się w grupie oraz rozwijaniu i doskonaleniu zdolności w różnych dziedzinach ich życia.
Bez względu na przyczyny wizyty u psychoterapeuty, ze względu na własne bezpieczeństwo i zdrowie, powinno korzystać się tylko z rad sprawdzonych lekarzy, o ugruntowanej pozycji na rynku i profesjonalnym podejściu do pacjenta.
Źródło: Gabinet psychoterapii w Radomiu

Udany debiut w biznesie, czyli jak założyć działalność gospodarczą?

Osuszanie zawilgoconych pomieszczeń