close
Pompy przemysłowe – podstawowe informacje

Pompy przemysłowe – podstawowe informacje

Pompy przemysłowe wykorzystywane są w wielu sektorach przemysłu. Sposób działania pomp oparty jest o wytwarzanie różnicy ciśnień pomiędzy częścią ssawną pompy oraz częścią tłoczną. Dzięki wytwarzaniu podciśnienia możliwy jest sprawny transport cieczy i osadów rurociągami.

Sposób działania pomp przemysłowych

Proces sprężania cieczy polega na przekazaniu siły mechanicznej przesyłanej cieczy, która tworzy się w tłoku, membranie, łopatkach lub w wirniku. W celu uruchomienia pompy konieczne jest jej zalanie cieczą. Oznacza to, że przestrzeń robocza pompy przemysłowej oraz dołączony do niej rurociąg ssawny (pobierający ciecz), aby mogła zostać uruchomiona, muszą być po brzegi wypełnione wodą lub osadami. Konieczne jest również odpowietrzenie pompy w momencie jej rozruchu. Ten system działania obowiązuje dla większości pomp, wygląda on inaczej jedynie w przypadku pomp samozasysających oraz niektórych pomp wyporowych.

Rodzaje pomp przemysłowych

Ze względu na sposób działania oraz zastosowane elementy sprężające ciecz, pompy przemysłowe dzieli się na wirowe i wyporowe. Inny podział pomp i zastosowanie dostępne na stronie pompyprzemyslowe.co.pl.

Pompy wirowe

Nazwa pompy wirowe obejmuje wszystkie urządzenia, których działanie oparte jest o wirnik, nadający cieczy energię kinetyczną. Dzięki przekazanej energii wytwarza się podciśnienie, które powoduje powstanie efektu ssania po stronie ssawnej pompy i efektu tłoczenia po jej stronie tłocznej. Istotą działania pomp wirowych jest ruch ciągły obrotowy wirnika. Pompy te dzieli z kolei na:
– pompy krętne (odpowiednio ukształtowane łopatki wirnika, znajdujące się we wnętrzu urządzenia, powodują zwiększenie momentu krętu cieczy)
– pompy krążeniowe (krążenie cieczy jest proporcjonalne do momentu obrotowego części napędowych wirnika).
Zaletą tych pomp jest stosunkowo wysoka wydajność przy niewielkim podnoszeniu cieczy oraz niewielkie wymiary urządzenia, stwarzające dogodne warunki do zabudowy.

Pompy wyporowe

Narzędziem, wywołującym podciśnienie w pompie jest tłok, ślimak bądź nurnik. Elementem napędzającym sprężanie jest wał silnika, który powoduje powstanie momentu obrotowego cieczy. Pompa wyporowa działa na zasadzie wypierania cieczy z urządzenia w określonym kierunku. Ten rodzaj pomp dzielimy ze względu na rodzaj zastosowanego wewnątrz ruchu. W związku z tym rozróżniamy pompy wyporowe o ruchu:
– posuwisto-zwrotnym
– obrotowo-zwrotnym
– obrotowym.
Zaletą pomp wyporowych jest duża wysokość podnoszenia cieczy, niewielka możliwość wystąpienia gazów w pompowanej cieczy oraz zdolność urządzenia do samozasysania.

Białe szafki kuchenne – czy warto podążać za modą?

Kompleksowe zadaszenia tarasu