close
Oleje hydrauliczne i ich właściwości

Oleje hydrauliczne i ich właściwości

7 stycznia 20151718Views

Oleje hydrauliczne posiadają wiele kluczowych właściwości, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Oczywiście istotność poszczególnych cech jest zależna od tego, co czego będziemy chcieli wykorzystać produkt. Przyjęło się jednak, że podstawową właściwością tego typu cieczy konserwujących jest lepkość. Parametr ten odpowiada za utrzymanie w oleju właściwości smarnych, musi być jednak dostosowany do warunków pracy danego urządzenia. Na ogół producenci maszyn podają preferowany wskaźnik lepkości (a więc zależność oleju hydraulicznego od panującej w otoczeniu temperatury), mieszczący się na ogół w granicach do 150 mm2/s. Innym bardzo istotnym czynnikiem (szczególnie dla stosujących oleje hydrauliczne w motoryzacji) jest odporność na utlenianie – to ona zapewnia względną trwałość cieczy. Im silniej bowiem dochodzi do utleniania, tym więcej może powstawać zatorów – uniemożliwiających filtrację i prowadzących do korozji. A przecież ochrona przed tym procesem powinna być zapewniana właśnie przez olej hydrauliczny. Choć ta właściwość jest szczególnie istotna jeśli chodzi o maszyny pracujące sezonowo (np. rolnicze), a niekoniecznie dla przeciętnego kierowcy.
Nie można tego powiedzieć o właściwościach smarnych. Są one bowiem niezwykle ważne dla pracy każdego systemu, który jest narażony na zużycie, zatarcia etc. Olej hydrauliczny powinien nam służyć przez pewien czas, toteż do jego cech powinna zaliczać się również zdolność do filtrowania. W toku pracy w oleju mogą się pojawić zanieczyszczenia – stąd proces filtracji jest niezbędny. W olejach nowej generacji umożliwiają go dodatki w postaci detergentów stanowiących integralną część formuły.

Klasyfikacje i informacje z nich wynikające.

Właściwości jakościowe oraz użytkowe pozwalają na wyszczególnienie dwóch klasyfikacji olejów hydraulicznych. Norma DIN 51 524 czyni możliwym wyznaczenie czterech klas olejów hydraulicznych na podstawie poziomu lepkości: HL, HLP, HVLP, HLPD. Natomiast wedle normy ISO/DIS 6743 definiuje się siedem klas lepkości -m.in. HH, HL, HR, HLP, HM. Klasyfikacje pozwalają też na określenie, jaka jest jakość olejów – ze względu na ich skład, obecne w formułach dodatki, takie jak inhibitory korozji, utleniania, dodatki smarne i inne. I tak, oleje z kategorii HH stanowią ich mineralny rodzaj, bez żadnych dodatków. Mogą być stosowane tam, gdzie nie występują silne obciążenia, w mechanizmach bez wyjątkowych wymagań (np. w maszynach budowlanych starszego typu). Oleje sygnowane jako HL również są rafinowanymi mineralnymi mieszankami, jednak z dodatkiem inhibitorów korozji oraz utleniania. Dzięki temu stanowią grupę bardziej uniwersalną, zapewniają też lepszą ochronę systemom hydraulicznym. Grupa HR zawiera w sobie oleje bardziej wzbogacone, nie tylko o wspomniane już inhibitory, ale też o modyfikatory lepkości. Produktów takich można używać w zmiennych temperaturach, jednak w nielicznych rodzajach urządzeń. W większej ilości mocno obciążonych układów hydraulicznych można natomiast stosować bardziej złożone pod względem składu oleje z kategorii HLP/HM. Są one głęboko rafinowane, posiadają dodatki przeciwzatarciowe, wolniej się utleniają i zużywają, a także mają dobre właściwości smarne. Kategoria HLPD poza wymienionymi powyżej właściwościami została jeszcze wzbogacona o detergenty i dyspergenty, a więc oleje z taką specyfikacją mogą być stosowane również tam, gdzie istotne jest uchronienie przed nadmiernymi zabrudzeniami mechanizmów.
W szerokiej gamie produktów Castrol znajdują się oczywiście specjalistyczne oleje hydrauliczne, dostosowane do potrzeb kierowców samochodów osobowych, ciężarowych, a nawet mniejszych maszyn rolniczych. Zaliczamy do nich CHF – płyn hydrauliczny przeznaczony do układów wspomagania czy hydraulicznych systemów podnoszenia dachu (i to w bardzo wielu modelach renomowanych marek samochodów), oraz olej LHM+ znajdujący co zastosowanie jedynie w autach koncernu Citroen, jednak posiadający przełomową formułę i właściwości.

Postaw na słońce i zainwestuj w fotowoltaikę!

Prosument i Fundusze Wojewódzkie: podsumowanie roku