Dom i Wnętrze

Nowoczesna doniczka – najważniejsze cechy

Osoby hodujące rośliny w domu wiedzą, jak ważny jest odpowiedni dobór doniczki do danej rośliny, ale także do wystroju domu. Trzeba wiedzieć, że oprócz tego, że donica jest pojemnikiem, w którym rośnie kwiat, to też jest ozdobą danego miejsca. Dlatego też kupując doniczkę, warto zwrócić uwagę na jej podstawowe cechy oraz na jej styl.

Czym wyróżnia się nowoczesna doniczka?

Współczesna doniczka wyróżnia się przede wszystkim kształtem. Modne są donice o dużych rozmiarach, wysokie, w kształcie stożka, a także doniczki na nóżkach, które trochę przypominają dawne taborety. Na balkonach natomiast prym wiodą doniczki w kształcie podłużnych skrzyń, które mogą być umieszczane na barierkach, dzięki specjalnym uchwytom. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni na balkonie.

Nowoczesna doniczka może być oczywiście także okrągła i jest to ogólnie najpopularniejszy kształt donic. Ciekawym rozwiązaniem są tu doniczki w kształcie misy. Jednak ten rodzaj doniczek wymaga sporo przestrzeni.

Kolorystyka nowoczesnych doniczek

Projektanci doniczek stawiają na intensywne barwy lub kolory metaliczne. Najmodniejsze są donice złote, srebrne, w kolorze miedzi. Na czasie są także osłonki czerwone, lazurowe, granatowe. Nowoczesna doniczka ma być widoczna i rzucać się w oczy. Oczywiście najlepiej kolor donicy dobrać tak, żeby pasował do reszty pomieszczenia.

Doniczka, jako element dekoracyjny

Nowoczesna doniczka charakteryzuje się przede wszystkim tym, że ma być ładna, estetyczna, być ozdobą naszego domu, balkonu lub tarasu. Może być jednokolorowa lub wzorzysta, gładka lub z fakturą. To, jaką wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. W jednym mieszkaniu sprawdzą się doniczki eleganckie, w stylu minimalistycznym, w innym zaś ekstrawaganckie.

W sklepach jest tak duży wybór donic, osłonek, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, co będzie pasować do jego domu. Zawsze przy wyborze takich elementów dekoracyjnych warto wziąć pod uwagę to, jaki styl panuje w naszym domu, żeby nie zepsuć ogólnego wystroju.

Z czego wykonane są współczesne doniczki?

Nowoczesna doniczka może być zrobiona z metalu, ceramiki, plastiku, drewna. To, jaką zakupimy, zależy od naszych upodobań oraz tego, w jakim miejscu zamierzamy ją postawić. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że każdy rodzaj donicy wymaga innego czyszczenia i pielęgnacji. Warto pamiętać, żeby donice umieszczane na balkonie czy tarasie były wykonane z materiałów bardziej odpornych na warunki atmosferyczne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Nowoczesna doniczka.