close
Nietypowe zastosowanie soku z cytryny

Nietypowe zastosowanie soku z cytryny

Cytryna, najlepszy sposób na dostarczenie do naszego organizmu porządnej dawki witaminy C i naturalny środek do walki z różnego rodzaju zabrudzeniami. Do jakich domowych prac możemy zastosować ten niezwykle cytrusowy owoc? Oto kilka ciekawych przykładów.
Cytryna – owoc, który w powinien zaleźć się w każdej domowej kuchni nie tylko przez wzgląd na walory czysto kucharskie. Ten cytrus z powodzeniem zastąpi też płyn do mycia naczyń, środek do usuwania suchych oraz trudnych zabrudzeń, które jak wiadomo, akurat w tym pomieszczeniu powstają bardzo często.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego płyn do naczyń na zapach cytrynowy?

Prawdopodobnie wpływ na to ma sam skład środka. Cytryna likwiduje nieprzyjemne zapachy i sprawia, że brud powstały na naczyniach znika szybciej niż normalnie. Roztwór cytrynowy do mycia naczyń oprócz tego, dostępnego w każdych sklepie z chemia gospodarcza możemy też stworzyć samodzielnie. Niezbędne będzie nam do tego ciepła woda, oraz sok z cytryny. Mieszamy, a następnie myjemy w nim naczynia. Taka mieszanka wpływa bardzo korzystnie na naczynia. Dłużej utrzymuje ich blask i sprawia, że nie widać na nich śladów po palcach.

Sposób na wszystkie zabrudzenia

Cytryna tak jak wspomnieliśmy działa świetnie w roli płynu do naczyń. Oprócz tego usuwa także inne silne zabrudzenia. Jest niezastąpiona podczas usuwania pozostałości na tarce kuchennej, a także desce do krojenia. Jeśli czyścimy urządzenia, które wykonane są ze stali nierdzewnej możemy być pewni, że nasze sprzęty będą dodatkowo pięknie błyszczeć.

Likwidator zapachów w lodówce

Otwierasz lodówkę i od razu uderza w Ciebie przykry zapach pochodzący od surowej ryby lub mięsa. Jeśli chcesz go wyeliminować na jednej z półek połóż obrany owoc. Będzie pochłaniał zapachy jak gąbka. Działa podobno lepiej niż inne gotowe środki.

Plamy nie istnieją

Cytryna służy też do usuwania różnego rodzaju plam zbierających się na domowych elementach wyposażenia. Wywabia plamy, które mogą sprawiać wrażenie nieusuwalnych, w tym: po atramencie czy herbacie oraz kawie.
Czy wiedziałeś, że sokiem z cytryny możesz usunąć rdzę? Wystarczy zanurzyć w soku z cytryny daną powierzchnię i odczekać kilka minut.
Można też wykonać domowym sposobem skuteczną pastę z cytryny. To znaczy: sok z wyciśniętej całej cytryny mieszamy z łyżką (albo 1,5 łyżki) proszku do pieczenia. Roztwór działa dwutorowo, ponieważ cytryna ma odczyn kwaśny, a proszek do pieczenia – zasadowy. Taka mieszanka poradzi sobie np. ze śladami po pleśni oraz innymi trudnymi plamami powstałymi np. na dywanach.
Czy nadal zastanawiasz się do czego jest Ci potrzebna cytryna w domu? Pamiętaj, nawet jeśli nie lubisz jej kwaśnego posmaku, może przydać się do innych celów, zupełnie nie związanych z domowym kucharzeniem.

Czyszczenie rynien jesienią

Osuszanie mieszkań