close
Najważniejsze informacje na temat konstrukcji żelbetowych

Najważniejsze informacje na temat konstrukcji żelbetowych

Nie ma wątpliwości, że budownictwo w Polsce i na świecie znacząco się zmieniło od XIX wieku. Wydaje się, że to między innymi dzięki temu, iż właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze konstrukcje żelbetowe, które zrewolucjonizowały przemysł budowniczy.

Czym jest żelbet?

Jeśli chodzi o konstrukcje żelbetowe, pozornie są one niezbyt skomplikowane. Jest to bowiem swego rodzaju połączenie betonu oraz najpopularniejszego stopu metalowego, czyli stali. Dokładnie polega to na tym, że na specjalnie ułożone w siatkę pręty ze stali wylewa się beton. Siatkę nazywa się w tym przypadku zbrojeniem stalowym.
Taka konstrukcja jest bardzo powszechnie wykorzystywana. Z konstrukcji żelbetowych tworzy się często fundamenty, które jednak bywają też pozbawione elementów metalowych. Ponadto, żelbet świetnie sprawdza się przy budowie różnego rodzaju mniejszych bądź większych mostów oraz wiaduktów.

Siła konstrukcji żelbetowych

Dlaczego w ogóle powstają konstrukcje żelbetowe? Czy ich powstawanie jest naprawdę konieczne? Niektórym pewnie się wydaje, że niekoniecznie, gdyż beton sam w sobie jest niezwykle wytrzymały. Stal przecież także jest mocnym materiałem. Okazuje się jednak, że dopiero kiedy te dwa materiały zostaną w końcu połączone w jedną całość można mówić o wysokiej jakości konstrukcji.
Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że pomimo całej wytrzymałości, tak samo beton, jak i niezwykle popularna stal, to materiały posiadające szereg wad. Wiele z nich jednak można zlikwidować, kiedy połączy się beton ze stalą. Jakie to wady, których konstrukcje żelbetowe są pozbawione?
Jeśli chodzi o beton, dzięki tworzeniu z niego konstrukcji żelbetowych zyskuje odporność na rozciąganie, której zwykle mu brakuje. Stal natomiast, sama w sobie jest jedynie do pewnego stopnia odporna na obciążenia, będąc częścią konstrukcji żelbetowej nie łamie się pod wpływem nawet tych największych ciężarów.

Wiekowe budowle

Konstrukcje żelbetowe gwarantują budowlom dużą żywotność. Między innymi wynika to rzecz jasna ze wspomnianej już wytrzymałości. Nie dochodzi do pęknięć, ani rozerwań materiału, stąd też mosty mogą służyć przez wiele lat, podobnie jak budynki. Jednakże, chodzi tutaj nie tylko o to, że materiał nie ulega zniszczeniom mechanicznym. Odporny jest także na zniszczenia chemiczne. Przede wszystkim chodzi o rdzę. Warto w tym miejscu zauważyć, że wszystkie dobre konstrukcje żelbetowe wytrzymują konfrontacje z czynnikami powodującymi rdzę. Jedynie te nieco słabsze, bez otulin wokół prętów stalowych, mogą z czasem tracić właściwości przez działanie rdzy.
Zapraszam po więcej informacji na stronęhttp://www.fabudwkb.com.pl – konstrukcje żelbetowe.

Robot spawalniczy – czy warto?

Leczymy zęby – implanty czy ruchoma proteza?