close
Nadmorski savoir-vivre – jak s ię ubrać na wakacjach?

Nadmorski savoir-vivre – jak s ię ubrać na wakacjach?

Wyjazd na urlop nad morze to czas, w którym pozwalamy sobie na daleko posuniętą beztroskę. Zupełnie słusznie – korzysta na tym nasza psychika, a doładowane wakacyjną energią wewnętrzne baterie pozwalają łatwiej zmierzyć się z powrotem do codzienności. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy przywiązywać wagi do stroju?

Kostium na plażę, ale co poza nią?

Nadmorskie miejscowości to prawdziwy raj dla osób, które przybywają do nich z innych części kraju. Wakacje nad morzem stają się jedynym czasem w całym roku, gdzie nikt nas nie zna i nie ocenia – sąsiedzi czy koleżanki z pracy zostali daleko, w domu. Co za tym idzie, nawet mniej odważne osoby decydują się wtedy na modowe eksperymenty, jak niezwykle kuse stroje kąpielowe lub przezroczyste sukienki i tuniki.

To wspaniale! Moda powinna nas wyzwalać, a nie ograniczać. Jednak i tu warto pamiętać o kilku zasadach. Stroje kąpielowe to jak najbardziej odpowiednia propozycja na plażę czy wieczorny spacer po molo. Ale nie będą one równie na miejscu w eleganckiej restauracji lub operze letniej.

Szacunek do miejsca – wyraźmy go strojem!

Typowa sytuacja wakacyjna: zaplanowaliśmy sobie całodzienne zwiedzanie, tymczasem pogoda robi wszystko, by nas od tego odwieść. Żar leje się z nieba, a nasze postanowienie, by zobaczyć najpiękniejsze zabytki okolicy, miarowo ustępuje fantazjom o odpoczynku w cieniu z zimnym drinkiem i lodami. Lekkie ubranie nic już nie daje – choć mamy na sobie tylko strój kąpielowy i szorty albo koszulkę i krótkie spodenki, ciągle jest za gorąco.

Ale przecież nie spędzimy w ten sposób całego wyjazdu! Te rozważania towarzyszą nam, gdy zbliżamy się do zabytkowego kościoła, następnego na naszej liście do zobaczenia. W czym leży problem? Przede wszystkim w tym, że dobre obyczaje nakazują, byśmy do świątyń wchodzili z zakrytą większością ciała. Tak jest w przypadku wszystkich dużych religii, a kilka z nich posuwa się nawet, by uczynić z tego nakaz. Szanujmy miejsca, które chcemy odkryć!

Ubiór odpowiedni do okazji

Wakacje to nie tylko czas, który pozwala nam na relaks w dobrze znanym gronie rodzinnym, ale także moment na nawiązywanie nowych, ciekawych znajomości. Nie powinniśmy dążyć do zamykania się na tę możliwość. Rozmowa z przypadkowo poznanymi na molo osobami albo rodziną, która wynajmuje nam pokój w swoim domu, stanowi świetny wstęp do lepszego poznania się.

Nie zapominajmy jednak o o dobrych manierach! Jeżeli zostaniemy zaproszeni na elegancką kolację zapoznawczą lub sami postanowimy ją urządzić, warto zatroszczyć się o nieco bardziej staranny ubiór, niż w przypadku spacerów. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy nowo poznani znajomi należą do starszego pokolenia, które przywiązywało do takich spraw większą wagę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://ekskluzywna.pl/stroje-kapielowe.

Bajki do czytania dzieciom

Czy kuchnia ogrodowa to dobry pomysł?