close
Masaż klasyczny – ogólna charakterystyka

Masaż klasyczny – ogólna charakterystyka

Masaże klasyczne zaczęły być wykonywane już kilka tysięcy lat temu. Na początku pojawiły się one w Chinach, kiedy to ludzie odkryli, iż odpowiednie uciskanie skóry może mieć działanie i odprężające, i lecznicze. Dziś masaż jest już jednym z najpopularniejszych zabiegów. Jak zatem wygląda cały proces jego wykonywania?

Przygotowanie do zabiegu

Teoretycznie pacjenta oczekującego na masaż nie obowiązują specjalne przygotowania. Powinien on tylko wstrzymać się od jedzenia ciężkich i kalorycznych dań na ok. godzinę przed samym zabiegiem. Skóra, która ma być masowana, musi być też czysta, dlatego przed udaniem się do masażysty należy wziąć prysznic. Czasem można to zrobić już w samym gabinecie.
Masażysta podczas swojej pracy korzysta z różnorodnych preparatów kosmetycznych, które mają zwiększać poślizg skóry i tym samym mogą na niej pozostawać. Tuż po zabiegu zaleca się zatem wzięcie porządnej kąpieli w celu zmycia resztek preparatów.

Wskazania do wykonania zabiegu

Masaż klasyczny jest częstym elementem rehabilitacji pacjentów. Zaleca się go osobom ze skręconymi bądź stłuczonymi kończynami oraz tym mającym problemy z chorobami reumatycznymi czy zapaleniem mięśni. Niektórzy uważają też, że solidnie wykonany masaż może przyspieszyć przemianę materii. Czasem staje się on więc sposobem na walkę z nadwagą bądź otyłością.
Niestety, z masażu klasycznego nie każdy będzie mógł skorzystać. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia tego zabiegu są m.in. stany zapalne skóry oraz różnego rodzaju alergie skórne. Jako że masaż dość intensywnie działa na organizm, nie powinno się go wykonywać w trakcie choroby. Nawet niewielka gorączka staje się przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.

Działanie masażu klasycznego

Masaż klasyczny ma doskonały wpływ na cały układ nerwowy. Pacjenci w trakcie tego zabiegu szybko się rozluźniają, zapominają o całym świecie i stają się odprężeni, a w ich organizmach wydziela się spora ilość serotoniny (hormonu szczęścia). Niekiedy masaż staje się pomocny w walce z nerwicami czy nawet depresją.
Dobrze przeprowadzony masaż wpływa przede wszystkim na mięśnie. Poprawia ich elastyczność oraz sprawia, że stają się lepiej ukrwione, dlatego później mogą właściwie pracować. Z masażu klasycznego powinni korzystać wszyscy sportowcy oraz osoby bardzo aktywne fizycznie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA

Krzesła biurowe- funkcjonalność i niezawodność na lata

Meble ogrodowe z technorattanu, które Cię zachwycą