close
Kiedy małe przyjemności zaczynają być groźne…

Kiedy małe przyjemności zaczynają być groźne…

Według statystyk, na głowę jednego Polaka przypada rocznie 12,5 litra czystego alkoholu. Przeciętny Kowalski wypija dwukrotność wartości, jaką wskazuje światowa średnia. Co więcej, jesteśmy w czołówce narodów, które mogą pochwalić się mało zaszczytnym mianem lidera w spożywaniu napojów wysokoprocentowych (w rankingu przegania nas tylko Rosja i Białoruś). O ile wypicie lampki wina do kolacji nikomu raczej nie szkodzi, to problem pojawia się, kiedy jeden kieliszek już nie wystarczy, żeby zaspokoić pragnienie.

Objawy alkoholizmu

W zależności od fazy rozwoju choroby alkoholowej, uzależnienie może objawiać się na rożne sposoby. Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub  bliskiej osoby oznaki takie jak:

  • odczuwanie silnego głodu alkoholowego
  • nasilenie częstotliwości spożywania napojów wysokoprocentowych
  • incydenty upojenia
  • występowanie objawów abstynencyjnych (drżenie mięśniowe, nudności i wymioty, wysuszenie śluzówek, potliwość itp.)
  • łagodzenie alkoholem powyższych objawów
  • zwiększona tolerancja na przyjmowaną dawkę alkoholu
  • niepohamowana chęć spożywanie alkoholu w sytuacjach niedozwolonych,

to znak, że należy podjąć radykalne i stanowcze kroki.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to postępujący proces chorobowy, który pojawia się jako następstwo przyjmowania jakiejś substancji lub wykonywania konkretnej czynności. Psychika i fizjologia jest wówczas zdominowana przez chęć zażycia psychoaktywnej substancji lub podjęcia jakiejś czynności. We wstępnej fazie kontakt z czynnikiem uzależniającym jest źródłem przyjemności, jednak z czasem osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim zachowaniem. Trwanie w nałogu ma charakter destrukcyjny zarówno dla chorego, jak i najbliższego otoczenia.

Jak wyjść z nałogu?

Jeśli czujesz, że powoli tracisz kontrolę nad swoim życiem nie czekaj, aż nałóg całkiem Cię zdominuje. W Starych Juchach, pośród mazurskich łąk i jezior, działa ośrodek odwykowy specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu, uzależnienia od hazardu oraz narkotyków. Kadra specjalistów pomoże Ci przejść przez cały proces leczenia, począwszy od detoksykacji, na skutecznej terapii indywidualnej kończąc. Ośrodek elastycznie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb i problemów, dając możliwość kredytowania kosztów pobytu i transportu z miejsca zamieszkania.

Skoda Karoq – nowy SUV od Skody

Poznaj zalety i wady studni głębinowej