close
Jakie są wady i zalety automatyki przemysłowej?

Jakie są wady i zalety automatyki przemysłowej?

W dzisiejszym czasie każde przedsiębiorstwo chce uzyskać jak największe zyski. Przedsiębiorstwa produkcyjne dążą do tego aby zmaksymalizować swoje zyski, dlatego chcą produkować jak najwięcej wyrobów. Niestety, nie można tego dokonać bez automatyki przemysłowej. Jakie są wady i zalety automatyzacji procesów produkcyjnych?

Automatyka przemysłowa – z czym to się je?

Dział automatyki przemysłowej jest to dział inżynierii elektronicznej, która skupia się nad automatyzacją procesów produkcyjnych. Dziedzina ta zajmuje się rozwojem takich urządzeń jak maszyny za pomocą, którym wytwarzane są wyroby oraz linie montażowe, różnego rodzaje urządzenia kontrolno-pomiarowe (czujniki, przetworniki, kamery) czy urządzenia sterujące jak sterowniki PLC czy komputery przemysłowe.

Wady i zalety automatyzacji procesów

Automatyka przemysłowa w przedsiębiorstwie ma pewne wady i zalety. Jeżeli chodzi o zalety, należy przede wszystkim wspomnieć o zwiększonej możliwości produkcyjnej. Dobrze ustawione procesy mogą dać dużo większą wydajność niż praca operatorów. Ponadto, mamy pewność, że zostanie wyeliminowany błąd ludzki. Jeżeli automatowi zostaną zadane pewne parametry, będzie się ich trzymać do momentu ich zmiany, ewentualnie w przypadku krytycznych błędów.
Jeżeli chodzi o wady, należy wspomnieć o wysokich kosztach automatyzacji. Nowoczesne maszyny kosztują dużo pieniędzy co może być uciążliwe dla budżetów mniejszych firm. Ponadto, należy pamiętać o stałym uzupełnianiu zapasów części zamiennych. Jeżeli jakieś części się zużyją, w krytycznych przypadkach dojdzie nawet do zatrzymania linii produkcyjnej.
Należy również pamiętać o tym, iż maszyna musi mieć zadane prawidłowe parametry. Jeżeli zostaną ustawione źle, cała produkowana seria może być niedobra. W przypadku pracy operatora istnieje możliwość, że błąd zostanie wyłapany i zapobiegnie dużym ilościom złych części.
Pełna automatyzacja procesów ma pewne wady i zalety. Przede wszystkim zastosowanie automatyki przemysłowej w całym zakładzie wiąże się z dużymi kosztami, których nie są w stanie ponieść nieduże przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak taka inwestycja dojdzie do skutku, a proces będzie skutecznie monitorowany np. metodami statystycznymi, inwestycja powinna w niedługim czasie się zwrócić. Duża ilość nowoczesnych rozwiązań zwiększa również prestiż firmy. W przypadku wizyt klientów, np. analizie potencjału lub audytach, roboty sprawiają wrażenie profesjonalizmu przedsiębiorstwa. Jest to pewien plus dla zakładów posiadających roboty, jednak jeżeli mają pełnić funkcję jedynie reprezentatywną, nigdy się nie zwrócą!

Czy ślub musi być sztampowy?

Piękne meble z technorattanu