close
Jaki olej silnikowy wybrać?

Jaki olej silnikowy wybrać?

14 lipca 2015olej silnikowy1000Views

Wymiana oleju silnikowego jest podstawową formą konserwacji, którą można przeprowadzać samodzielnie. Nie zawsze jednak kierowca – i to nie tylko o niewielkim doświadczeniu – jest w stanie wybrać jego rodzaj. Tymczasem czynność ta wcale nie musi powodować rozterek – szczególnie, jeśli kupujemy pojazd nowy. W takim wypadku do naszych rąk trafia książka serwisowa – w której znajdują się m.in. informację o prawidłowej konserwacji a także wskazówki co do doboru oleju. Używany samochód wymaga już od nas większego zaangażowania, jednak współcześnie w Internecie znajdziemy wszelkie niezbędne wiadomości dotyczące parametrów silnika i dopasowanego do nich oleju (wedle zaleceń producenta). Internetowa wyszukiwarka wskazuje nam płyn, który jest dopasowany do rodzaju i marki pojazdu oraz typu silnika. Niemniej – może się zdarzyć, że będziemy chcieli skorzystać z bardziej zaawansowanego technologicznie oleju, w myśl zasady, iż lepszy olej poprawi nasze osiągi. Należy jednak być dość ostrożnym – niezgodność z tym, co rekomenduje producent samochodu może spowodować nawet zaburzenia pracy silnika.
Zgodnie z ogólną klasyfikacją, oleje silnikowe dzielimy na mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne. Mineralna postać nie posiada zbyt wysokiej spójności cząsteczkowej, nie jest też „czysta”- wiąże się to z pochodzeniem oleju, który stanowi rafinację ropy naftowej. Niestety, oleje mineralne często są wybierane ze względu na swoją niską cenę. Trzeba jednak pamiętać o ich częstej wymianie, ponieważ pod wpływem eksploatacji silnika i panujących w nim wysokich temperatur – łatwo tracą właściwości ochronne. Zatem oszczędność na konserwacji bywa pozorna – szczególnie, że może grozić zatarciem silnika. Oleje syntetyczne natomiast są droższe, jednak można je użytkować przez dłuższy okres czasu (bądź ilość kilometrów). Rozwiązaniem dobrym dla wielu posiadaczy pojazdów mogą się też okazać oleje półsyntetyczne – charakteryzujące się dość wysoką wydajnością oraz parametrami pozwalającymi chronić silnik w sposób zadowalający (warto jednak zwrócić uwagę na skład takiego produktu – zazwyczaj oleje syntetyczne i mineralne występują w mieszance w relacji 70 do 30 procent).
Współcześnie nie musimy już wybierać oleju w zależności od panującej na zewnątrz temperatury. Wszystkie produkty są przeznaczone do całorocznej eksploatacji, ponieważ lepkość oleju (jego najistotniejszy parametr) dopasowuje się do różnych rozpiętości temperatur. Wybierając olej warto kierować się natomiast indywidualnymi warunkami, jak główny rodzaj przebywanych tras, styl jazdy, wiek pojazdu, rodzaj silnika etc. Oleje najnowszej generacji (np. syntetyczne produkty Edge, GTX czy Magnatec marki Castrol) mają za zadanie spełniać wymagania każdego użytkownika. Cechuje je wysoka wydajność oraz zapewnianie optymalnej ochrony – w każdych warunkach. Castrol GTX wzbogacono na przykład w taki sposób, by chroniły przed kumulowaniem się osadów wewnątrz silnika. Doskonale nadają się dla aut o znacznym przebiegu, ale nie tylko. Linia Edge przeznaczona jest szczególnie dla kierowców ceniących maksymalną prędkość i doskonałe osiągi – także na torze wyścigowym. Oleje Magnatec to natomiast produkty, które maksymalnie przylegają do części silnika (dzięki zastosowaniu najnowszych technologii molekularnych), i mają właściwości zmniejszające tempo jego eksploatacji.
Nie wiesz jaki olej silnikowy wybrać? Sprawdź Castrol!

Gończy polski i jego usposobienie

Termy w Bukowinie Tatrzańskiej