close
Jak wybrać najlepszą klawiaturę?

Jak wybrać najlepszą klawiaturę?

26 lutego 2015klawiatura3750Views

Kupując nową klawiaturę do komputera, stajemy przed ogromnym asortymentem sprzętu o różnych właściwościach. Dlatego wybierając spośród niego, musimy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, które ułatwią to zadanie.

Do czego jej potrzebuję?

Odpowiedz sobie, jaka jest twoja aktywność przy komputerze. W zależności, czy dużo piszesz, czy raczej grasz w gry, możesz już wytypować segment klawiatur, który będzie odpowiadał potrzebom. Sprzęt dla graczy najczęściej posiada regulację nacisku klawiszy, a także pozwala przypisać konkretne zadania poszczególnym przyciskom. Ich dodatkowym gadżetem jest podświetlanie, ułatwiające prowadzenie rozgrywki po ciemku.
Dla osób, które dużo piszą, powstały klawiatury ergonomiczne. Wyglądają one zupełnie inaczej, niż te, z którymi stykamy się na co dzień. Przestawienie się na używanie modelu ergonomicznego może zająć trochę czasu, ale później komfort pracy zdecydowanie wzrasta. Decydując się na wybór klawiatury do pracy, należy zwrócić uwagę na podkładki na nadgarstki i stopki regulujące wysokość. Źle dobrane ustawienie może bowiem skutkować bólem stawów.

Gdzie jej będę używać?

Najczęstszym rozwiązaniem jest ustawienie klawiatury na biurku, obok monitora i całego komputera. Znajduje się tam sporo kabli, więc dobrze jest ich nie dokładać więcej – tutaj sprawdzi się klawiatura bezprzewodowa. Można ją też w razie potrzeb, na przykład do oglądania filmu z fotela, przenieść w inne miejsce i normalnie z niej korzystać.
Oprócz klasycznych klawiatur na kablu i zwykłych bezprzewodówek powstało kilka ciekawych gadżetów. Są to na przykład klawiatury elastyczne – wykonane z miękkiego silikonu. Ich zaletą jest wodoodporność i bezdźwięczność. Klawisze nie wydają charakterystycznego kliku, dzięki czemu można na nich pracować nie przeszkadzając innym osobom. Jedną z najnowszych propozycji jest klawiatura laserowa – wyświetlana bezpośrednio na blacie. Wygląda kosmicznie i przy tym jest praktyczna, bo zajmuje mało miejsca.

Jakie są mi potrzebne funkcje?

W zależności od przeznaczenia klawiatury, będziemy potrzebować dodatkowych funkcji. Dla graczy będą ważne wspomniane już programowane klawisze. Od charakteru naszej pracy zależy, czy używamy klawiatury numerycznej. Także potrzeba dodatkowych klawiszy funkcyjnych – na przykład sterujących głośnością dźwięku – wynika z indywidualnych przyzwyczajeń. Decydując się na mniejszą klawiaturę zyskamy mobilność i więcej wolnej przestrzeni na biurku, lecz prawdopodobnie będzie ona okrojona o klawisze funkcyjne i klawiaturę numeryczną.

Czy zależy mi na wyglądzie?

Oczywiście! Szaro-bure klawiatury na szczęście odeszły już do lamusa. Sprzęt dla graczy jest najczęściej czarny z kolorowymi dodatkami i podświetleniem. Firmy komputerowe proponują paniom modele w różnych kolorach, ozdobione wzorkami. Ciekawym rozwiązaniem jest personalizacja klawiatury przez pokrycie jej naklejką z wybranym obrazem.
Po odpowiedzeniu sobie na powyższe pytania, z łatwością znajdziesz idealną klawiaturę, na przykład tutaj.
 
 

Jak wybrać głośniki dla dziecka?

Najostrzejsze papryczki świata