close
Jak się wykonuje okleiny drewniane?

Jak się wykonuje okleiny drewniane?

22 lutego 20162590Views

Okleina drewniana to uniwersalny materiał. Może służyć zarówno do ozdabiania nowych mebli, jak i do przywracania uroku starym i zniszczonym elementom umeblowania. Fornir, bo taka jest inna nazwa oklein, jest powszechnie używany w stolarstwie i ciesielstwie. Spotkać go można praktycznie wszędzie. Jednakże mało kto wie, jak powstają okleiny drewniane.

NAJLEPSZE DREWNO

Okleiny drewniane muszą być wykonywane z drewna najlepszej jakości. Nie do pomyślenia jest, aby fornir był zrobiony z drzew posiadających widoczne skazy i znamiona. Podobne usterki mogłyby zaburzyć symetrię słojów, która jest szczególnie ważna przy pokrywaniu okleiną dużych powierzchni.
Oczywistym zdaje się też, że drewno wykorzystywane do zrobienia forniru nie może być zaatakowane przez szkodniki, gdyż mogłoby się to odbić na trwałości materiału., Niestety na rynku znajduje się wielu nieuczciwych dostawców oferujących okleiny drewniane wykonane z surowca zaatakowanego przez korniki.

GATUNKI LIŚCIASTE

Do zrobienia forniru wybiera się liściaste gatunki drewna. Przed wysuszeniem jest ono łatwe do obróbki i nie sprawia wielu problemów przy skrawaniu. Natomiast po sklejeniu arkuszy i odparowaniu całość nabiera twardości i giętkości porównywalnej do gatunków iglastych. Dodatkowym atutem drze liściastych jest fakt, że zwykle posiadają one ciekawszą fakturę i ułożenie słoi. Najpopularniejszymi gatunkami drzew wykorzystywanymi do produkcji forniru są jesion, grab, buk i brzoza.

TECHNOLOGIA PRZEDE WSZYSTKIM

Mimo, że okleiny drewniane znane są od wielu lat, to szybki rozwój technologiczny znacząco usprawnił proces ich wytwarzania oraz podniósł jakość produktu. Pnie drewna są skrawane obwodowo w celu uzyskania arkuszy. Następnie odparowuje się drewno i skleja ze sobą wysuszone arkusze, aż do uzyskania przewidzianej grubości okleiny.
Końcowym etapem jest laminowanie i lakierowanie forniru oraz pokrywanie spodniej strony okleiny odpowiednim klejem. Ostatnia czynność jest wykonywana na życzenie zamawiającego. Możliwe jest kupienie forniru, który nie jest pokryty klejem. Jednakże ta opcja jest skierowana głównie do ludzi, którzy mają doświadczenie stolarskie i potrafią samodzielnie dobrać klej do powierzchni i gatunku drewna.
Decydując się na zakup nowych mebli lub renowację starych zdecydowanie warto zwrócić uwagę na okleinę drewnianą. Jednakże warto przy tym pamiętać, że stosowanie forniru bez odpowiedniej wiedzy może poskutkować zniszczeniem zarówno okleiny, jak i mebli. Dlatego w razie wątpliwości najlepiej zwrócić się do specjalisty, który doradzi i pomoże w montażu.

Jak wykonywana jest transakcja w internetowym kantorze?

Różne rodzaje balustrad szklanych