close
Jak dobrze opiekować się seniorem?

Jak dobrze opiekować się seniorem?

16 października 2017opiekaseniorzyzdrowie761Views

Obecnie tysiące Polaków decydują się na sprawowanie opieki nad starszymi, bliskim osobami. Opieka nad osobą starszą wymaga jednak wielu wyrzeczeń, a także empatii, cierpliwości czy wiedzy, jak radzić sobie ze stresem. Konieczna jest także umiejętność zachowania równowagi między czynnościami pielęgnacyjnymi a swoim życiem.

Jak wygląda opieka nad osobą starszą?

W przypadku opieki nad członkiem rodziny pojawia się większe poczucie odpowiedzialności spowodowane dbaniem o stan bliskiej osoby. Tym samym pomoc we wszystkich codziennych czynnościach może okazać się dużym obciążeniem nie tylko fizycznym, ale także psychicznym.

O czym warto pamiętać?

Aby opieka nad osobą starszą stała się nieco łatwiejsza, warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na lepsze uporządkowanie codziennej rutyny, lepszą organizację, a jednocześnie sprawią, że opieka będzie przyjemniejsza zarówno dla opiekuna, jak i dla seniora. Po pierwsze, warto planować każdy dzień. Ustalony harmonogram pozwoli zyskać kontrolę, a jednocześnie dopasować program przyjemności i obowiązków do preferencji i potrzeb seniora. Warto zaznaczać, które czynności opiekun musi wykonywać sam, a które z pomocą podopiecznego. Przy takim planowaniu warto jednak pamiętać, że osoby starszej nie trzeba we wszystkim wyręczać. Jeśli stan zdrowia seniora pozwala mu na wykonywanie drobnych prac domowych, jak najbardziej trzeba go do tego zachęcać. Dzięki temu dłużej zachowa sprawność fizyczną, co może mieć pozytywny wpływ na jego samopoczucie.

Sprawność fizyczna i psychiczna

Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy sprawnością psychiczną a fizyczną. Należy więc do codziennego planu dnia wprowadzić jakąś aktywność. O ile intensywny trening nie jest wskazany, o tyle spacer może nie tylko poprawić krążenie i wydolność organizmu, ale także poprawić osobie starszej humor. Jednocześnie należy pomóc swojemu podopiecznemu w zachowaniu sprawności intelektualnej. W tym celu można grać w szachy czy inne gry planszowe, rozwiązywać krzyżówki czy nawet poszukać ciekawych zajęć na uniwersytecie trzeciego wieku.

Zdrowie seniora a zdrowie opiekuna

Opieka nad osobą starszą wiąże się z szeregiem obowiązków i trudności, z którymi opiekun musi się mierzyć każdego dnia. O ile świadomość bycia potrzebnym może być wspaniałą nagrodą i działać motywująco, ważne by opiekun osób starszych nie zapominał także o swoim zdrowiu. Nie wolno lekceważyć oznak przemęczenia – ciągłe przeciążanie organizmu może przyczynić się do podupadnięcia na zdrowiu, a także sprawić, że opiekun nie będzie w stanie w pełni wykonywać swoich obowiązków. A przecież opiekun, który jest w stanie zadbać o zdrowie swojego podopiecznego to taki, który sam jest zdrowy i w pełni sił.

Na rynku jest duży wybór wiat przystankowych dla komunikacji zbiorowej

Jak przebiega depilacja laserowa bikini?