close
Jak dobrać kolor farby do pomieszczenia?

Jak dobrać kolor farby do pomieszczenia?

27 października 2014farbymalowanieremont1399Views

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego koloru farb do danego pomieszczenia nie jest sprawą drugorzędną. Farby do malowania ścian stanowić będą bowiem o tym jak będziemy się w nim czuć, czy powiększymy je optycznie czy też zmniejszymy, a także jaki nastrój będzie nam towarzyszył.
zdjęcietekst3Kolorem można manipulować kształtem i wielkością pomieszczenia. Co do zasady małe malujemy kolorami jasnymi, które odbijają duże ilości światła i nadają poczucie większej przestrzeni. Co logiczne w pomieszczeniach dużych, można sobie pozwolić na barwy intensywne, które nie będą tak przytłaczać, a nadadzą przytulności.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, iż wnętrze idealne to wnętrze kwadratowe wówczas jasne stanie się, że niektóre z pomieszczeń wymagają małej korekty. Można to zrobić w następujący sposób – malując ścianę oddaloną od środka bardziej na kolor ciemniejszy (przybliżamy ją), a ściany pozostałe na jaśniejszy. Można również wykorzystać kolor taki sam, ale o różnym walorze.
Oświetlenie pomieszczenia jest sprawą nie mniej ważną. Pomieszczenia z oknami na południe lub zachód, gdzie światła będzie dużo, można malować farbami „chłodnymi”. W przeciwnym wypadku należy zastosować barwy ciepłe. Co do zasady – im mniej światła tym jaśniejszy powinien być kolor. Pamiętać również należy, iż farba inaczej będzie się prezentować w świetle naturalnym, a inaczej sztucznym.
Równie ważne jest takie dobranie koloru, aby współgrał on z meblami i dodatkami. Nie można dopuścić do istnienia w jednym wnętrzu zbyt dużej ilości odcieni, ponieważ spowoduje to wrażenie bałaganu. Należy barwy różnicować raczej walorowo, a nie ilościowo. Co do zasady nie należy dopuścić do sytuacji, gdy meble zlewają się z tłem, ponieważ całość stanie się nudna i nieciekawa a ludzie będą źle czuli się w takim pomieszczeniu. Do mebli ciemnych należy dobrać jasną farbę, a do jasnych ciemniejszą.
Tego typu różnicowanie spowoduje, iż sypialnia, pokój czy salon będą pomieszczeniami znacznie ciekawszymi. Jeśli natomiast kolory mebli i ścian nadal są bardzo podobne należy je „złamać” odpowiednio kolorystycznie dobranymi dodatkami.
Nie należy również zapominać o powiązanych z barwami emocjach,. Kolory maja niebagatelny wpływ na nasze emocje i samopoczucie, Wyciszają lub aktywizują, wpędzają w smutny nastrój, lub wręcz przeciwnie, napełniają szampańskim humorem. W związku z tym w zależności od pomieszczenia należy odpowiednio dobrać kolor ścian.

Przeprowadzamy się do nowego miejsca

Najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji mieszkania