close
Dlaczego warto zmienić ogumienie na zimowe?

Dlaczego warto zmienić ogumienie na zimowe?

13 października 2016opony samochodowe912Views

Październik i listopad to miesiące, w których zdecydowanie zmienia się pogoda. Piękna aura ustępuje chłodom i opadom deszczu czy śniegu. W Polsce od dawna nie mamy do czynienia z typowo jesienną pogodą, dlatego obserwujemy duży przeskok pomiędzy latem, a zimą. Muszą się do niego przygotować również kierowcy, m.in. poprzez wymianę ogumienia. Dlaczego warto tego dokonać?

Kiedy zmienić opony?

Eksperci przyjmują, że wymiana opon samochodowych z letnich na zimowe, powinna następować w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz spada do poziomu 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez kilka czy kilkanaście dni. Wielu kierowców odkłada jednak zbyt długo wymianę i w efekcie musi czekać w długich kolejkach w warsztatach wulkanizacyjnych. Jeśli wymieniane są całe koła samochodu, nie tylko opony, ale i felgi, można samodzielnie tego dokonać. W przeciwnym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana opon

Dlaczego warto wymieniać opony zgodnie z sezonem?

W 2015 roku w listopadzie Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego oraz PZU przygotowało kampanię „Pora zmienić opony. Mądry Polak przed szkodą”, w której argumentowano, dlaczego zmiana ogumienia jest istotna, zwłaszcza dla zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Opony są jednym z najważniejszych elementów w naszych samochodach, ponieważ to one bezpośrednio mają kontakt z nawierzchnią. Jeśli nie będą dobrze utrzymywać przyczepności do drogi, samochód łatwo wpadnie w poślizg.
Co prawda w Polsce nie istnieje ustawowy obowiązek sezonowej wymianu opon, ale jazda autem wyposażonym w opony letnie w czasie ujemnych czy niskich temperatur oraz przy zaśnieżonych drogach, grozi wydłużeniem w sposób znaczny drogi hamowania i utartą sterowności auta.
Zimowe opony są produkowane z takiej mieszanki gumowej, która nie twardnieje w niższych temperaturach, dlatego znacznie podnoszą one poziom bezpieczeństwa jazdy, nawet wtedy, gdy na drodze znajduje się śnieg. Opony zimowe lepiej radzą sobie z odprowadzaniem błota pośniegowego oraz ze stabilizacją na podłożu, ponieważ posiadają liczne wzory i lamele, które wgryzają się w drogę.
Nie chcąc ryzykować wypadkiem, kolizją czy potrąceniem kogoś na pasach przy zaśnieżonych drogach, kierowca powinien dokonać wymiany opon letnich na zimowe. Jeśli zawsze będziemy stosować takie ogumienie, które stricte przystosowane jest do warunków pogodowych panujących na drogach, będzie ono wolniej się zużywać i korzystnie wpływać na poziom zużycia paliwa. Dodatkową zaletą jest to, że możemy sprawdzić zawsze podczas wymiany geometrię kół czy kondycję podzespołów, takich jak hamulce i zawieszenie, co także wpłynie pozytywnie na nasze bezpieczeństwo.
Nie można być egoistą i twierdzić, że o ile sami jeździmy powoli, to nawet zimą możemy korzystać z letniego ogumienia. To jedna stwarza szereg zagrożeń, do których nieumyślnie doprowadza wielu kierowców.

Sosy, koncentraty i inne sztuczki

Jakich narzędzi używa detektyw?