close
Czym są wycieczki skiturowe?

Czym są wycieczki skiturowe?

Wycieczki skiturowe stają się coraz bardziej popularne. Ten wymagający sport zbiera coraz więcej miłośników, bo jest nowoczesny, wymagający oraz zmusza całe ciało do intensywnego wysiłku. Na czym polega ta aktywność? Kto powinien się nią zainteresować?

Poza szlakiem

Skitur polega na tym, że narciarz nie korzysta z wyciągów narciarskich. Pod górskie stoki podchodzi na własnych nartach, po to by później z nich zjechać.

Oznacza to, że wycieczki skiturowe odbywa się poza utartymi szlakami. Narciarz musi sam wyszukiwać najlepszej drogi na szczyt. Tym bardziej, że jej trudność powinna być dostosowana do poziomu jego zaawansowania. Nigdy nie należy udawać się na szlaki, na które nie mamy przygotowania fizycznego.

Skitur jest połączeniem wędrówek po górach oraz narciarstwa. Jest ono szczególnie polecane dla osób, które dobrze znają region, po którym się poruszają. Wpływa to na podniesienie ich bezpieczeństwa.

Specjalny sprzęt

Do uprawiania wycieczek skiturowych niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Obejmuje on narty, które powinny być możliwie jak najlżejsze. Jest to spowodowane tym, że narciarz musi samodzielnie wnosić narty pod górę. Jeżeli ich waga byłaby zbyt duża, to użytkownik mógłby mieć problemy z poruszaniem się na nich.

Uzupełnieniem wyposażenia są też specjalne wiązania. Jest ich kilka rodzajów, więc osoby myślące na poważnie o braniu udziału w wycieczkach skiturowych powinny poświęcić wyborowi więcej czasu. Najważniejszym wyróżnikiem tych wiązań jest fakt, iż pozwalają one na szybkie wypięcie buta. Pomaga to uniknąć kontuzji oraz minimalizuje ryzyko bolesnych skręceń.

Wybierając się na wycieczkę skiturową koniecznie należy pamiętać o fokach. Jest to kawałek materiału, który jest pokryty gęstym włosem. Dzięki niemu, narciarz może poruszać się w górę stoku. Przed zjazdem – należy je ściągnąć.

Nie tylko dla samotników

Wiele osób uważa, że wycieczki skiturowe są dla samotników i osób, które lubią ciszę. Przyjęło się uważać, że ta forma aktywności jest szczególnie polecana dla osób wyjątkowo cierpliwe i lubią przebywać same, bo skitur można uprawiać z dala od ludzi.

Do tego sportu można też podejść zupełnie inaczej. Wycieczka skiturowa to też świetny pomysł na integracyjną imprezę firmową, wieczór panieński, czy wypad ze znajomymi. To niebanalny rodzaj aktywności, który mogą uprawiać nawet amatorzy.

W takim przypadku jest jednak konieczne wynajęcie instruktora bądź przewodnika. Pomoże odnaleźć najlepszą drogę na szczyt, a potem poinstruuje jak bezpiecznie z niego zjechać.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wycieczki skiturowe.

Opakowania zwrotne

Węgiel kamienny – najlepszy opał?