close
Czym są implanty zębów?

Czym są implanty zębów?

20 listopada 20151055Views

Implantami zębów nazywamy wkręcane w kość elementy, wykonane z obojętnych dla organizmu materiałów. Proces wszczepiania implantów dzieli się na kilka etapów.
Pierwszy z nich to wykonanie zdjęcia RTG i określenie stanu kości w miejscu gdzie znaleźć się ma implant. Jeśli stan kości pozwala na przeprowadzenie zabiegu wszczepia się i zaszywa implant. W okresie kilku tygodni ma on się zrosnąć z kością. Jeśli proces ten przebiegnie prawidłowo lekarz wraz z pacjentem odtwarzają wygląd i kolor naturalnego zęba. Opracowanie korony zęba należy do zadań techników stomatologicznych. Końcowym etapem jest przykręcenie korony do implantu i dopasowanie jej do zgryzu.

Czy stosowanie implantów jest zasadne?

Poza estetyczną funkcją implantów zastępują one naturalne zęby i pozwalają na zachowanie integralności szczęki. Brak nawet jednego zęba osłabia inne zęby i sprawia, że mogą się one rozchodzić na boki. ta sytuacja prowadzi do stanu, w którym zęby mogą się chwiać a przy mocniejszym nacisku – również wypadać. Jak czytamy w poradniku implantologicznym, braki w uzębieniu stwarzają także problemy z zapadaniem się dziąseł i zanikiem kości. Zastosowanie implantu poprawia estetyczny wygląd uzębienia i pozwala na zachowanie jego pełnej sprawności.

Kiedy zastosowanie mają implanty zębów?

Implanty zębów stosowane są przede wszystkim w przypadku braków w naturalnym uzębieniu. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy ząb nie wykształcił się lub też nie wyrósł całkowicie i nie spełnia swojej roli. Zdarza się również, że dany ząb musi zostać wyrwany przez wzgląd na chorobę. Zęby traci się także w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Jakie przeciwwskazania istnieją w związku z implantami?

Nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie implantów zębów. Stomatolodzy doskonale znają obostrzenia związane z ich stosowaniem. Najczęściej problemem jest nieuregulowana cukrzyca. Jednym z jej powikłań jest trudność w gojeniu się ran. W przypadku zabiegu wszczepiania implantu szybkość gojenia jest kluczowa i ważna dla zdrowia pacjentów. Z pomocy implantologów nie mogą korzystać również osoby z hemofilią oraz wszelkimi zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podczas zabiegu konieczne jest nacięcie skóry i operowanie przy żywej tkance. Taka sytuacja może grozić krwotokiem! Przeciwwskazaniem są choroby takie jak AIDS, HIV oraz choroby nowotworowe. W przypadku tych ostatnich istnieje szansa na zabieg, kiedy choroba jest w fazie remisji i stan zdrowia pacjenta pozwala na przeprowadzanie procedury implantologicznej.

Budownictwo – ciągły rozwój istotnej branży

Poduszki puchowe dla wymagających