close
Czym jest styl industrialny?

Czym jest styl industrialny?

Przeglądając wnętrzarskie magazyny i portale poświęcone trendom w urządzaniu mieszkań nie sposób nie zauważyć, że meble i dodatki w stylu industrialnym są absolutnym hitem. Nieważne, czy posiadasz małe mieszkanko, czy przestronny dom – industrialne akcenty wprowadzą do każdej przestrzeni modny charakter i specyficzny, atrakcyjny klimat. Co zrobić, żeby odwzorować w swoim domu „przemysłową” aranżację i czym ona właściwie się charakteryzuje?

Kuszący, pofabryczny chłód

Styl industrialny dotarł do Polski zza oceanu w latach 90., ale prawdziwy rozkwit przeżywa dzisiaj. Początkowo stare, poprzemysłowe budynki upodobali sobie artyści, którzy szczególnie cenią sobie swobodę i wolność. Ich filozofia życia i wartości przeniknęły do architektury – przestronne pomieszczenia bez ścian działowych, wysokie okna i surowe ściany są podstawą do stworzenia industrialnej aranżacji. Ponadto, w industrialnych pomieszczeniach eksponuje się to, co w normalnych warunkach jest ukryte i szczelnie zabudowane, czyli wszelkiego rodzaju rury instalacyjne, kable, słupy oraz surowe mury, ściany betonowe i ceglane.

Meble i dodatki

Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia to pierwszy krok na drodze celu. Kolejnym, ważnym elementem jest wyposażenie. Kształt mebli luźno nawiązuje do stylu starych fabryk, na próżno więc szukać w nich ornamentyki i falistych, ozdobnych linii. Meble industrialne charakteryzują się prostą, pozbawioną ozdobników konstrukcją, w której wykorzystuje się głównie metal i surowe, postarzane ciemne drewno.  Materiałem szczególnie często eksploatowanym jest beton.  W pomieszczeniach o industrialnym charakterze dużą rolę odgrywają dodatki, a w szczególności lampy. Warto postawić na dużą ilość żarówek, które świetnie sprawdzą się w roli żyrandola.

Bajeczne mieszkanie

Sztuka wsiadania na konia