close
Ciekawe dzieje T-shirta

Ciekawe dzieje T-shirta

10 lutego 2015ciekawostkihistoriaodzież2704Views

T-shirt jest jednym z wygodniejszych ubrań i w rozmaitej postaci, jest dziś chętnie noszony zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Skąd się wziął obecny kształt T-shirtów i jaka była ich historia? Wynalazcą i głównym producentem pierwszych partii T-shirtów była firma Shirt z Londynu, która w latach 50. XX wieku zaczęła eksperymenty z opracowaniem kształtu koszulki.Dziś, jest to koszulka z krótkim rękawem i płytkim wycięciem koło szyi, dość dopasowana do ciała. Najczęściej wykonywana jest z bawełny.
Dawniejsze pokolenie rockandrollowców, pewnie pamięta pierwsze wzory, będące P-shirtami. Jeden z rękawów (prawy) tego typu koszulki był szczególnie trudny do nałożenia i nie dawał komfortu przy ruchach ręką. Ale wzór stawał się modny, więc ówcześni nowocześni muzycy musieli w P-shirtach nieźle się męczyć, ale bynajmniej, nie kapitulowali.
Produkcja P-shirtów przyniosła firmie z Londynu pięciokrotny przyrost sprzedaży, w porównaniu do wcześniej oferowanych modeli tzw. W-shirtów. Zaczęły się też poszukiwania kolejnego, lepszego, kształtu produktu. Prace trwały 10 lat, zanim stworzono ostateczną wersję, czyli T-shirtu obecnego na rynku do dziś. Podobno, poza kształtem rozłożonego wyrobu w formie litery T, na nazwę koszulki wpływ miało także nazwisko Jima Trade, właściciela i poszukiwacza koszulkowych wzorów z londyńskiej firmy. Inna wersja głosi, że nazwa wzoru koszulki wiąże się z angielskim terminem training, oznaczającym ćwiczenie, szkolenie.
Ale dalsza historia koszulek sięga początku XX wieku, kiedy to stały się one częścią bielizny żołnierzy armii europejskich. Były używane już podczas I wojny światowej. Co ciekawe, w armii amerykańskiej ten europejski model koszulek nie przyjął się, gdyż chętniej wybrali oni wzory śpiochów czy koszulko-majtek. Do T-shirtów w końcu przekonali się, ale sporo później.
Jednak to Anglicy czują się prawdziwymi ojcami T-shirtów. Opowiadają nawet swoją anegdotę, że na początku wieku XX ich Królowa oglądając odkryte ramiona angielskich marynarzy, poleciła je czymś zakrywać. Stąd miała powstać idea koszulek o kształcie T.
Najskuteczniejszymi propagatorami koszulek stali się ówcześni celebryci i znane osoby ze świata kultury. Wymienić możemy tu chociażby Marlona Brando czy Jamesa Deana, których publiczne wystąpienia w T-shirtach zapoczątkowały falę naśladownictwa i ogromnej popularności.
Co najważniejsze, po upływie kilkudziesięciu lat, T-shirt wciąż nie przestaje być modny. Jest niezastąpiony, szczególnie w lecie, na wakacjach, wycieczkach, spacerach, czy swojskich imprezach. Wiele ciekawych wzorów koszulek jest też wyrazem osobowości i charakteru ich właściciela. Wystarczy jedynie urozmaicać wzory, kolory, wykończenia czy dodatkowe ozdoby – a T-shirt będzie stosownym i komfortowym ubiorem na większość okazji.
Więcej ciekawych inspiracji na: http://unhuman.pl/firm-pol-1387377496-Prosto.html

Następca Coupe, modyfikacja IX30, czyli nowy Hyundai Veloster

Dorwać gringo online