close

Choroby oczu

choroby oczuMiliony osób spędza wiele godzin dziennie przed monitorem komputera, takim osobą często dokuczają nieprzyjemne dolegliwości jak: łzawienie, swędzenie czy nawet ból oczu. Często pojawiają się także problemy z wyraźnym widzeniem. Nasuwa się pytanie czy wymienione problemy ze wzrokiem, a w późniejszym stadium nawet choroby oczu, są skutkiem samego monitora czy jedynie złego użytkowania i nie stosowania się do zasad bezpiecznej pracy.
Aby unikać problemów ze wzrokiem należy stosować się do określonych zasad. Monitor emituje ciepło, które zwiększa temperaturę otoczenia oraz wysusza powietrze, aby uniknąć nadmiernego wysuszania oczu, należy je regularnie nawilżać stosując dostępne w każdej aptece tzw. sztuczne łzy.
Pole elektrostatyczne emitowane przez urządzenie przyciąga kurz oraz cząsteczki substancji chemicznych, co może powodować podrażnienia, a nawet zapalenie oczu. Warto pamiętać o tym, aby włączać komputer kilkanaście minut wcześniej przed rozpoczęciem pracy, ponieważ pole elektrostatyczne jest najintensywniejsze w pierwszych 15 minutach pracy.
W miarę możliwości ustaw monitor komputera tak, aby móc patrzeć w dal poza urządzenie, unikaj siedzenia w kącie oraz twarzą do ściany.
Zwróć uwagę czy w wyłączonym monitorze odbija się obraz czy też światło, jeśli tak to należy zmienić położenie urządzenia. Odbijające się światło zakłóca prawidłowe odczytywanie informacji przez narząd wzroku, co sprawia że się szybciej męczy. Nowoczesne monitory mają już fabrycznie wmontowane matryce przeciwodblaskowe. Ważnym aspektem jest oświetlenie, należy ustawić je tak, aby nie padało bezpośrednio na komputer.
Abu uniknąć chorób oczu należy nauczyć się techniki patrzenia na monitor, czyli należy unikać nadmiernej koncentracji wzroku na monitorze oraz zbyt rzadkiego mrugania. Należy robić krótkie przerwy na patrzenie w dal oraz koncentrowanie się przez moment na najdalszym obiekcie w pomieszczeniu, pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia krótkowzroczności.

Projekty domów nowoczesnych

Opłacalna inwestycja: zestaw kolektorów płaskich