close
Botki z naturalnej skóry czy eko skóry – które wybrać i jak o nie dbać?

Botki z naturalnej skóry czy eko skóry – które wybrać i jak o nie dbać?

Pora zimowa w polskim klimacie potrafi rozpocząć się już w listopadzie. Opady śniegu, który w szybkim czasie się roztapia i ponownie zamarza, sprawia, że obuwie które zakładamy powinno być stabilne i ciepłe. W sklepach można znaleźć naprawdę szeroki asortyment botków, które sprawdzą się zarówno w przypadku srogiej zimy jak i delikatnych przymrozków.

Botki z naturalnej skóry czy eko skóry – które wybrać?

Eko skóra to bardzo popularny materiał, który wyglądem przypomina skórę naturalną. Jest tańszą alternatywą, która często wybierana jest także ze względów etycznych przez osoby, które sprzeciwiają się ubojowi oraz garbowaniu skór. Jest to materiał syntetyczny, który jest sztywniejszy od naturalnej skóry, a także nie przepuszcza powietrza.
Naturalna skóra np. licowa z której można wykonać botki, z wiekiem może nieco zmienić swój kolor, ale jest trwała. Dodatkowo oddycha, co polecane jest dla osób, które cierpią na nadpotliwość stóp. Jest o wiele droższa niż jej syntetyczna wersja, ale jeśli odpowiednio się o nią dba, produkty z niej wykonane jak torebki czy botki skórzane przetrwają kilka lat w nienaruszonym stanie.

Jak dbać o skórzane buty?

Naturalna skóra jest odporna na wilgoć, jednak nie w takich ilościach by traktować buty z niej wykonane jak kalosze. Warto przed pierwszym użyciem zabezpieczyć ją specjalnymi preparatami, które ochronią obuwie przed wodą, ale także sprawią, że łatwiej będzie usunąć z nich brud. Warto również stosować prawidła, które chronią przed deformacjami – skóra jest miękkim materiałem, a z czasem dopasowuje się do kształtu stopy. W sprzedaży można znaleźć również pasty, które chronią botki skórzane przed utratą koloru. Przemoczone buty należy wyłożyć gazetą i umieścić je w suchym miejscu – absolutnie nie wolno stawiać ich na grzejniku, bo to może zmienić fakturę skóry i uszkodzić ją. W przypadku skór szorstkich jak nubuk czy zamsz, do czyszczenia należy stosować szczoteczki wykonane z gumy, które nie niszczą materiału. Buty ze skóry ekologicznej również wymagają impregnacji i czyszczenia, które poprawia ich wygląd wizualny, a także przedłuża ich trwałość. Zawsze należy używać preparatów dedykowanych danemu rodzajowi skóry, w innym przypadku ryzykuje się nawet trwałe uszkodzenie materiału.
Niezależnie od rodzaju butów, które się wybierze, o obuwie należy dbać, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy jest szczególnie narażone na kontakt z wodą, solą oraz błotem. Dzięki impregnacji przedłuża się żywotność produktu oraz zachowuje jego dobry wygląd.
Płaskie botki znajdziesz na noevision.pl

Dlaczego warto kupić meble w Bielsku?

Phyllanthus niruri