close
Blaty drewniane w Twojej kuchni

Blaty drewniane w Twojej kuchni

Kuchnia w drewnie znów staje się bardzo popularna, nie tylko w typowo klasycznym ujęciu. Drewno daje wiele możliwości aranżacyjnych, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami jego obróbki, oferuje naprawdę ciekawe efekty. Sprawia to, iż nawet modernistyczne wnętrza, które dotychczas wykańczano kamieniem lub laminatem, teraz wzbogacane są elementami z drewna.
 
Blaty drewniane w Twojej kuchniBlaty drewniane to najlepszy sposób na prestiż i elegancję w każdym wnętrzu. Znajdują więc zastosowanie w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. W takich miejscach stanowią ciekawy element wykończenia. Żeby mogły prezentować się pięknie przez długi czas wymagają pielęgnacji oraz odpowiedniej troski. Ważny jest także odpowiedni rodzaj drewna, musi być on stabilny, wytrzymał i odporny.
 
Jeśli mowa o blatach kuchennych to wykonuje się je z drewna litego, jak i drewna klejonego warstwowo. Drewno klejone jest częściej stosowane, ponieważ proces klejenia zmniejsza zjawisko naprężenia włókien, to oznacza, że drewno nie pęka. Takie drewno jest więc trwalsze niż drewno lite. Bardzo ważna jest wytrzymałość drewna. Jeśli chodzi o blaty kuchenne to kluczowe znaczenie ma tutaj gatunek drewna. Jeśli zamawiamy więc blat u stolarza, sprawdźmy jaką ma ofertę. Najlepsze drewno jest odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Nie powinno też się kurczyć czy rozsychać.
 
Najlepszymi rodzimymi gatunkami drewna będą dąb, buk i jesion (drewno twarde). Nie warto zastanawiać się nad gatunkami miękkimi czy średnio miękkimi, takie jak topola czy sosna, gdyż z łatwością można je zarysować. Zresztą, w zakresie nowoczesnych aranżacji kuchennych w coraz większym stopniu wykorzystuje się bardziej odporne i twarde egzotyczne gatunki drewna. Przykładowo, drewno tekowe zawiera bardzo dużo naturalnych olejków, a także kwas krzemowy, sprawia to, iż taki produkt jest bardzo wytrzymały, co więcej, sprawdza się w wilgotnym środowisku (przykładowo, jako blat przy zlewozmywaku).
 
I na koniec. Wielką zaletą drewnianych blatów jest bezproblemowość w zakresie ich obróbki. W tym sensie to oznacza, iż jeśli nasze kuchnie odznaczają się niestandardowymi wymiarami warto zdecydować się na takie blaty. Zamawiane na wymiar pasują do każdego projektu.

Fotowoltaika się opłaca! [INFOGRAFIKA]

Wilgoć to zagrożenie dla produktów