close
Bezpieczny komin, czyli kilka słów o błędach w budowie kominów

Bezpieczny komin, czyli kilka słów o błędach w budowie kominów

Właściwe i zgodne ze sztuką budowlaną wykonanie komina to kwestia nie tylko przepisów, ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa. Co roku z rozpoczęciem sezonu grzewczego słyszymy o tragicznych historiach związanych z najpoważniejszym zagrożeniem, jaki mogą stwarzać źle wykonane kominy, a mianowicie z zatruciem tlenkiem węgla. Dlatego wszystkich właścicieli kominów zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi błędami, które spotykają mistrzowie kominiarscy.
Z branżą kominiarską wiąże się sporo terminów, które dla laika mogą być niezrozumiałe. Nie będziemy teraz definiować wyczystek, owali i szybrów, zamiast tego odeślemy wszystkich niezorientowanych w terminologii do tekstu, w którym można znaleźć wszystkie niezbędne informacje: Rury 2mm, czopuch 2mm i szyber – czyli kilka definicji.

Bezpieczny komin – odbiór kominiarski i kontrole

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że każda budowa i renowacja komina wiąże się z obowiązkowych odbiorem przeprowadzonym przez mistrza kominiarskiego. W trakcie użytkowania konieczne jest także okresowa kontrola. To jak często należy ją wykonywać, zależy od rodzaju urządzeń grzewczych i samego sytemu.

  • urządzenia grzewcze opalane węglem i drewnem – przegląd przynajmniej raz na 3 miesiące,
  • urządzenia grzewcze opalane gazem ziemnym i olejem opałowym – przynajmniej raz na pół roku,

Dodatkowo należy także zadbać o przewody wentylacyjne. Kominiarze zalecają przegląd tej instalacji wykonywać przynajmniej raz w roku.

Błędy w budowie komina


Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest niewłaściwe wykończenie komina. Bardzo często zdarza się, że spoiny są co prawda wykonane z dbałością i dokładnością, ale ekipa budowlana nie uzna za stosowne otynkować komin na całej jego długości. To poważny błąd, który spowoduje, że nie otrzymamy od kominiarza pozytywnej decyzji o odbiorze komina. Dlaczego to aż tak istotne? Winowajcą są prawa fizyki – nieszczelności w kominie prowadzą do wychłodzenia spalin i całego systemu kominowego. Skutków nietrudno się domyślić – na ścianach będą pojawiać się wykwity, a praca urządzeń grzewczych będzie nieprawidłowa ze względu na niewłaściwy ciąg w kominie.
Niestety równie często spotyka się kominy wykonane niestarannie i z elementów, które nie mają prawa stanowić części systemu kominowego. Niedopasowane komponenty są nierzadko łączone byle jak i na siłę, powodując groźne odkształcenia.

Nie zapomnij zadbać o kominiarza

Spora część osób zdaje się zapominać, że kominiarze nie mają skrzydeł. Zadbajmy więc o to, by kominiarz nie tylko miał jak dostać się na dach, ale także o to, by mógł się po nim bezpiecznie poruszać. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim przez umieszczenie wyłazu dachowego o odpowiednich rozmiarach (zalecany: 70×60 centymetrów). Za mały wyłaz dachowy albo jego brak to spore utrudnienie dla kominiarza.
Pamiętajmy też o tym, by na dachu zamontować tak zwane ławy kominiarskie. Nie tylko ułatwimy w ten sposób życie kominiarzom, ale także zadbamy o nasz dach i dachówki posłużą nam zdecydowanie dłużej.
 

O czym należy pamiętać, wysyłając dziecko na rehabilitację?

Medycyna estetyczna. Jakie zabiegi wybrać?