close
Bajki do czytania dzieciom

„Dwadzieścia minut dziennie. Codziennie!” – zapewne obiło się Wam o uszy to hasło z głośnej kampanii społecznej promującej czytanie dzieciom książek. Bajki do czytania naszym pociechom otwierają ich horyzonty myślowe oraz wspierają rozwój psychiczny – i to na wielu poziomach! Sprawdź, od kiedy czytać dziecku i dlaczego jest to tak ważne.

W artykule wyjaśnimy Ci:

  • Od kiedy powinno się czytać dziecku?
  • Jakie bajki wybierać dla naszych pociech?
  • Jakie są zalety czytania książek dzieciom?

Od kiedy czytać dziecku?

Uwaga – od razu na wstępie niespodzianka! Tak naprawdę bowiem możecie zacząć czytać dziecku… jeszcze zanim się ono narodzi. Płód w łonie mamy już około 5.–6. miesiąca życia zaczyna słyszeć dźwięki pochodzące ze świata zewnętrznego. Te pierwsze wrażenia słuchowe mają ogromne znaczenie. Nie tylko bowiem stymulują rozwój tego zmysłu, lecz także pozwalają dziecku poznać Wasze głosy i przyzwyczaić się do nich. To zaś stanowi początek budowania bliskiej więzi między rodzicami a maluchem, która legnie u podstaw wychowania i tworzenia zdrowych relacji rodzinnych. Jeśli jednak Wasza pociecha jest już na świecie – nic straconego! Tak naprawdę każdy moment wydaje się odpowiedni na to, żeby zacząć czytać dziecku.

Bajki dla dzieci do czytania – jakie wybierać?

Pamiętajcie o tym, aby dobrze dobierać książki do wieku i momentu rozwojowego Waszej pociechy. To drugie jest nawet ważniejsze – każde dziecko bowiem rozwija się we własnym tempie, ma inny poziom wrażliwości itp. Dlatego należy mieć na uwadze to, aby lektury dopasowywać do stanu emocjonalnego i możliwości poznawczych swojego malucha. Na samym początku sprawdzą się najprostsze bajki, oparte na rymowankach i wyrazach dźwiękonaśladowczych. Powinny one być okraszone wieloma obrazkami – tak aby dziecku łatwiej było zrozumieć, jaka dokładnie historia jest w nich przedstawiona. Zachęcajcie też dziecko do wspólnego powtarzania najbardziej chwytliwych wierszowanek – to jeden z ważnych kroków na drodze do opanowania kolejnych kompetencji językowych!

Bajki do czytania dzieciom – 7 głównych zalet

Zalet czytania bajek dla dzieci jest całe mnóstwo. Właśnie w tym okresie kształtuje się zamiłowanie do książek, to zaś w niebagatelny sposób przekłada się także na późniejsze zdolności przyswajania wiedzy w szkole i umiejętność efektywnego uczenia się. Co więcej, dzieci, które mają pod ręką swoją małą biblioteczkę, łatwiej zajmują się same sobą, gdy rodzice poświęcają się innym obowiązkom. Korzyści z czytania książek najmłodszym jest jednak znacznie więcej.

  1. Rozwój intelektualny

Czytanie dzieciom wspiera rozwój ich tzw. biernego i czynnego słownika. Ten pierwszy odpowiada za rozumienie słów, drugi zaś – za umiejętność mówienia. Im częściej maluch ma do czynienia z czytaniem książek, tym więcej połączeń neuronalnych buduje się w jego mózgu. To zaś stymuluje cały jego rozwój psychiczny – i pozwala mu lepiej zrozumieć świat.

  1. Poszerzanie zasobu słownictwa

Dziecko mające kontakt z literaturą od najwcześniejszych lat dużo szybciej przyswaja nowe słowa. Dzięki temu łatwiej jest mu nazwać konkretne rzeczy czy odczucia, a to niweluje poczucie frustracji, które pojawia się czasem w związku z niemożnością wyrażenia swoich myśli, pragnień i potrzeb. Im częściej Wasza pociecha ma kontakt z językiem mówionym, tym większy ma więc zasób słownictwa –co stanowi doskonałą inwestycję w jej przyszłość!

  1. Ćwiczenie pamięci

Podczas czytania bajek dziecko uczy się zapamiętywać kolejne szczegóły opowieści i zdarzenia w niej występujące. Analizuje je, próbuje wyciągać z nich wnioski – a to niesłychanie stymuluje pracę mózgu! W pewnym momencie maluch zaczyna też porównywać poszczególne elementy różnych historii, dzięki czemu także ćwiczy swoją pamięć. Jeśli zaś Wasz potomek domaga się czytania ciągle tej samej bajki – zachęćcie go do tego, aby razem z Wami powtarzał kolejne wersy czy zdania. Uczenie się na pamięć z pewnością przyda się już na etapie przedstawień w przedszkolu!

  1. Kształtowanie właściwych postaw

To nie przypadek, że bajki dla dzieci mają morał, który pozwala poznać ważne wartości etyczne i odróżniać dobro od zła. Za prostymi historiami stoi zwykle bardzo istotne przesłanie. Słuchając bajki, dziecko poznaje czarne charaktery i pozytywne postaci, identyfikuje się z ulubionymi bohaterami. Dzięki temu uczy się właściwych postaw i zachowań, co wpływa na proces jego dalszej socjalizacji.

  1. Rozbudzanie ciekawości świata

Baśnie i bajki dla dzieci to fascynująca kraina – pełna magii, zaskakujących zwrotów akcji i niesamowitych zdarzeń. Maluchy są zwykle zafascynowane opowiadanymi im historiami, łakną coraz więcej szczegółów, pragną poznać każdy aspekt toczonej opowieści. Budzi to w nich ciekawość świata i poszerza ich horyzonty. Dzięki temu rozwijają się też dziecięca wyobraźnia, fantazja i kreatywne myślenie.

  1. Budowanie więzi z rodzicem

Jeśli rodzic czyta książki swojemu maluchowi, tworzy z nim silniejszą więź. Jest swego rodzaju przewodnikiem po bajkowym świecie, aktywnie towarzyszy w poznawaniu go przez dziecko – dzięki czemu buduje też swój autorytet. Wspólne wysłuchanie historii opisanej w książce da Wam możliwość omówienia zawartych w niej tematów – to zaś stanowi przyczynek do dalszych rozmów, które pozwalają dziecku dowiedzieć się więcej nie tylko o świecie, lecz także o swoim rodzicu.

  1. Fajny sposób na spędzanie wolnego czasu

Czytanie dzieciom książek kształtuje w nich dobre nawyki. Szczególnie w obecnych czasach, gdy króluje spędzanie wolnego czasu przed ekranem smartfona, komputera czy telewizora, ważne jest pokazanie młodemu człowiekowi korzystnej alternatywy. Zanurzenie się w świecie literatury stanowi także doskonały sposób na zwalczenie nudy – np. w trakcie podróży samochodem czy w kolejce do lekarza. Jeśli pokażecie maluchowi, że czas spędzany nad książką jest naprawdę wartościowy, już wkrótce może się okazać, że wręcz nie da się go oderwać od lektury!

Wszystkie bajki z domowej biblioteczki macie już przeczytane i szukacie czegoś nowego? W takim razie czas na poznanie nowych historii! Zobaczcie, ile fascynujących lektur znajdziecie na Allegro.

Meble do salonu – jak urządzić niewielki pokój dzienny?

Nadmorski savoir-vivre – jak s ię ubrać na wakacjach?

https://musicinfium.com/kask-do-jazdy-konnej-podstawowe-wyposazenie-kazdego-amatora-i-profesjonalisty/ http://warshipsband.com https://partyhatsforgrownups.com/ubezpieczenia-samochodowe-obowiazkowe-i-obligatoryjne/